WASHINGTON. Sonda OSIRIS-REx tento týždeň odobrala väčšie množstvo horniny z asteroidu Bennu, ku ktorému dorazila, ale z kontajnera, kam materiál uložila, časť vypadla do vesmírneho priestoru.
Oznámil to v piatok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Materiál vypadáva
Podľa NASA sonda v utorok nabrala s pomocou robotickej ruky vzorky prachu a kameňa a uložila ich do schránky, ktorá zrejme zostala pootvorená.
Má ísť o získanie najväčšej mimozemskej vzorky materiálu od misií Apolla na Mesiac. Podmienkou však je, že sa podarí hermeticky uzavrieť zberný kontajner.
"Dosť veľká časť zozbieraného materiálu vypadáva," povedal šéf misie Dante Lauretta. Podľa agentúry AFP bolo aj z telefónu zrejmé, že v jeho hlase znie menej nadšenia ako v stredu, kedy ohlásil úspešné odobratie vzoriek.

Sonda odvtedy zaobstarala vlastné fotografie zo všetkých strán a vedci zistili, že je okolo jej zberného ramena mračno vypadávajúcich častíc.
Dobrou správou ale je, že sa podarilo nabrať najmenej 400 gramov materiálu, čo je oveľa viac, než v čo vedci dúfali. Za dobrý výsledok by považovali už 60 gramov.
"Najviac ma znepokojuje, že ten materiál vypadáva," povedal Lauretta.
Minimalizovanie straty
Pozemní operátori zrušili kvôli úniku na dnes naplánované meranie množstva odobratého materiálu, pri ktorom sa mala sonda otáčať. Nechcú riskovať ďalšiu stratu.
Chcú sondu čo najviac znehybniť a sústrediť sa na zabezpečenie odobratého materiálu v kapsule, ktorá je v centre sondy. Bude k tomu potrebné manipulovať s ramenom. K manévru by sa mohlo prikročiť v utorok.

Teraz sú vzorky v kruhovej arche, ktorá je na konci ramena a ktorej uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.
Vedci dúfajú, že všetok materiál nevypadne a že odoberací manéver nebude nutné zopakovať.
"Musíme tie vzorky čo najopatrnejšie zabezpečiť, aby sme minimalizovali ďalšiu stratu," povedal Lauretta.
Sonda OSIRIS-REx o veľkosti malej dodávky sa k Bennu vydala pred štyrmi rokmi a na spiatočnú cestu k Zemi má nastúpiť v marci. Počíta sa s tým, že v septembri 2023 pristane v americkom Utahu.
Planétky, ktorým sa hovorilo tiež asteroidy, sú pozostatky materiálu z doby vzniku solárneho systému a rozbor ich hornín by mohol prispieť k objasneniu pôvodu vzniku života na Zemi, uvádza agentúra Reuters.
Loading
...