Byť v správnom čase na správnom mieste. Zrejme žiadna iná myšlienka nevystihuje párenie pánd vo voľnej prírode lepšie, ako táto.

Pandie samice sú v ruji iba zhruba jeden až tri dni v roku. Ak sa v tomto krátkom okamihu zvyčajne osamelo žijúci samci o nič nepokúsia, prídu o šancu rozmnožiť sa.
V čase ruje sú samci ochotní prejsť denne desiatky kilometrov, aby našli vhodnú partnerku.
Myšlienka o správnom čase a správnom mieste platila aj pre tím filmárov, vedcov a strážcov parku, ktorí tri roky strávili v čínskom pohorí Čchin-ling. Ich cieľom bolo nakrútiť prvé zábery dvorenia a párenia pánd. Podarilo sa.
Neukazujú však roztomilosť, aká by sa možno spájala s predstavami o ikonických bielo-čiernych zvieratách.
Samec musí vytrvať
Zverejnené zábery začínajú intenzívnym ručaním dvoch samcov, staršieho dominantnejšieho a mladšieho vyzývateľa, ktorí sa uchádzajú o samicu. Tá je medzitým na strome, ktorý dominantnejší samec stráži.
Panda veľká
- Patrí medzi zraniteľné druhy.
- Podľa posledného zrátania je v prírode 1864 jedincov.
- Bežná hmotnosť dospelej pandy je okolo 110 kilogramov.
- Dĺžka tela je medzi 1,2 až 1,9 metra.
Pandy sú totiž veľmi teritoriálne zvieratá.
Mladší po chvíli scénu opúšťa. Samica potom zlieza a prítomný samec opatrne zisťuje, či je pripravená na párenie. Ak by pripravená nebola, mohla by mu ublížiť.
Nakoniec z párenia nič nebolo a samica odišla. No dvorenie o ňu neprestávalo.
Obaja samci sa stretli viackrát. Najdlhšie vytrval mladší a so samicou sa nakoniec spáril.
Vysvetlenie problémov v zajatí
Filmári a vedci sa domnievajú, že podobné správanie a dvorenie môžu spustiť ovuláciu u samice.

Bolo by to podobné ako pri iných druhoch medveďov, keď samce celé dni chodia za samicami v ruji a čakajú, kedy budú pripravené. Ak by sa v dosahu ocitol iný samec, mohli by medzi sebou aj násilne bojovať.
Zároveň by to vysvetľovalo, prečo pandy v zajatí majú veľký problém rozmnožovať sa. Štúdia z roku 2015 v časopise Nature Communications naznačila, že ak si pandy v zajatí môžu vyberať vhodných partnerov, k páreniu dochádza častejšie.
DOI: 10.1038/ncomms10125