SME

Sonda zvládla náročný manéver, čaká sa, či vzorky z asteroidu získala

Bude to známe zrejme až o niekoľko dní.

Načítavam video...

WASHINGTON. Americká sonda Osiris-Rex úspešne absolvovala náročný manéver, ktorého cieľom bolo získať vzorky z asteroidu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o vôbec prvý pokus amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zhromaždiť z asteroidu vzorky hornín a prachu a priviezť ich späť na Zem na ďalší výskum.

Ako informuje spravodajský portál BBC, rádiový signál na vzdialenosť 330 miliónov kilometrov potvrdil, že sonda sa dostala do kontaktu s objektom širokým zhruba 500 metrov, známym ako Bennu.

Ako prebiehal manéver

Kľúčovým momentom misie bol približne 16-sekundový manéver, počas ktorého sa sonda s veľkosťou veľkej dodávky dostala na niekoľko metrov od asteroidu.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednej fáze zostupu do kráteru na severnom póle asteroidu sonda výrazne spomalila, pričom sa pohybovala rýchlosťou iba približne desať centimetrov za sekundu.

Následne do oblasti o veľkosti asi troch parkovacích miest natiahla svoje robotické rameno. To sa dotklo povrchu asteroidu, vychrlilo stlačený dusík, aby sa rozvíril povrch, a nasalo najmenej 60 gramov vzoriek.

NASA však bude musieť počkať na potvrdenie, či sa sonde pri manévri skutočne podarilo vyzdvihnúť aj vzorky. Potrvá zhruba týždeň, kým zistia, koľko materiálu nabrala. Cieľom bolo získať aspoň 60 gramov, no sonda je schopná odobrať až dva kilogramy vzoriek.

Objasnia pôvod slnečnej sústavy?

Vedci dúfajú, že tieto vzorky pomôžu objasniť pôvod našej slnečnej sústavy. Asteroidy v slnečnej sústave totiž pozostávajú z rovnakého materiálu, z ktorého sa sformovali aj planéty.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prečo letíme k planétke? Lebo sa bojíme Čítajte 

Ak sa sonde podarilo bezpečne dostať na palubu potrebné vzorky, na Zem by sa mala vrátiť v roku 2023. Ak sa jej to nepodarilo, budú ju musieť vedci nakonfigurovať pre ďalší pokus, ktorý by sa mal uskutočniť v januári.

Osisris-Rex počas celého zostupu k asteroidu robila fotografie, no zatiaľ žiadne neposlala na Zem. Dáta však odošle, keď obnoví spojenie s riadením misie, čo by malo byť v stredu 21. októbra.

"Tie obrázky nám dajú nesmierne veľa informácií o tom, čo sa udialo," skonštatoval profesor Dante Lauretta z Arizonskej univerzity v Tucsone.

Fotky by mohli naznačiť, či bolo odobratie vzoriek z povrchu úspešné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu