Bude to ako parkovanie obrovskej dodávky medzi dve veľké budovy, akurát vo vzdialenosti vyše tristo miliónov kilometrov od Zeme. Tak opisujú inžinieri nadchádzajúcu úlohu vesmírnej sondy OSIRIS-REx.

V noci z utorka na stredu sa pokúsi odobrať vzorky z povrchu asteroidu Bennu. Priblíženie nebude jednoduché, miesto odberu lemujú veľké skaly, z ktorých jednu vedci pomenovali Hora záhuby.
Všetko prebehne automaticky, keďže signálu trvá zhruba osemnásť minút, kým by k sonde doputoval.
Ak všetko pôjde podľa plánu, bude to vôbec po prvýkrát, čo sa americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pokúsi o podobný počin. Doteraz sa odobrať vzorku z asteroidu podarilo iba Japonsku.
NASA začne naživo pokrývať odber v utorok o jedenástej večer nášho času. Sledovať ho môžete vo videu na začiatku článku.
Nečakané prekvapenie
Cieľom misie je priniesť vzorku naspäť na Zem na analýzu. Vedci dúfajú, že sa z nej dozvedia viac o období, keď vznikala slnečná sústava. Taktiež by mohla prispieť k vysvetleniu, ako vznikol život.
Zároveň je aj akýmsi protiopatrením.

Koncom ďalšieho storočia totiž jestvuje riziko jedna k 2700, že vyše päťstometrový asteroid Bennu sa zrazí so Zemou. Čím viac sa vedci o telese dozvedia, tým viac v bezpečí bude planéta.
Sonda OSIRIS-REx odštartovala v roku 2016 a nasledujúce dva roky strávila letom k asteroidu. Pri návrhu misie vedci rátali, že jeho povrch bude porovnateľný s piesočnými plážami, na ktorých sú drobné kamienky.
No po priblížení ich čakalo nemilé prekvapenie.
Všade boli obrovské balvany a skaly, namiesto kamienkov ich čakal hrubý štrk. Takto si to nepredstavovali.