Bonn 8. júna (TASR) - Galaxie vyzerajú na nebi ako kvázi statické objekty, ale takými určite nie sú. Astronómom sa však dlho nedarilo priamo zo Zeme dokázať, že sa pohybujú. Úspešní boli až teraz vďaka sústave rádiových teleskopov, ktorými pozorovali pohyb "susedskej" galaxie M33. Zistili, že vesmírom sa rúti rýchlosťou 190 kilometrov za sekundu, uviedol časopis Science.
Ako prvý informoval v 20. rokoch minulého storočia o pozorovaní údajného pohybu špirálových hmlovín, ako sa vtedy galaxiám hovorilo, holandský astronóm Adriaan van Maanen. Americký astronóm Edwin Hubble však jeho tvrdenia zakrátko vyvrátil v rámci známej diskusie o veľkosti vesmíru. Dokázal, že "špirálové hmloviny" sú samostatné galaxie a sú veľmi ďaleko na to, aby sa ich dynamika dala pozorovať vtedajšími astronomickými inštrumentmi.
M33 patrí medzi najpomalšie objekty na nebi. Galaxia sa za jeden pozemský rok posunie na oblohe iba o osem miliardtín uhlového stupňa. Keďže sa nachádza vo vzdialenosti 2,4 milióna svetelných rokov, pripomína to "slimáka, ktorý si lezie po Marse, ale stokrát pomalšie", uviedol Mark Reid z Harvardovho-Smithsonianovho centra pre astrofyziku v Cambridgi (USA), ktorý viedol pozorovania spolu s nemeckými kolegami z Ústavu Maxa Plancka pre rádiovú astronómiu v Bonne.
Špirálovú galaxiu M33 pozorovali vedci 2,5 roka sústavou desiatich rádiových teleskopov nesúcou meno Very Long Baseline Array (VLBA). Jednotlivé teleskopy s 25-metrovými prijímacími anténami sú rozmiestnené od Havaja po Karibské more cez celé USA. Ich spoločné rozlíšenie je také vysoké, že by sa nimi dali čítať noviny vzdialené tisíce kilometrov.
Výskum komplikoval vlastný pohyb teleskopov. Zohľadniť bolo treba okrem zemskej rotácie aj pohyb slnečnej sústavy okolo centra našej Galaxie. "Očistené" výpočty boli také presné, že bolo vidieť aj oblaky kvapalného vodíka v ramenách galaxie.
M33 sa rúti smerom k hmlovine Andromeda (M31), ale tesne ju minie. Vedci dúfajú, že ďalším pozorovaním získajú údaje, ktoré im umožnia lepšie pochopiť proces vzniku Mliečnej dráhy a predpovedať jej ďalší osud. Podľa súčasných poznatkov to totiž vyzerá tak, že Mliečna cesta sa o niekoľko miliárd rokov zrazí s Andromedou a oba útvary splynú.