počítače a zaistenie základnej ochrany. Veľkou výhodou je, že zariadenie pracuje po nastavení bez potreby údržby a nemusíte sa báť, že jeho softvér zlyhá a budete ho musieť preinštalovávať ako na PC.
Na trhu je nemálo riešení tohto druhu medzi ktorými nechýba ani D-Link DSL-564T, s ktorým sa mohli stretnúť v akcii používatelia ADSL pripojení od niektorých ISP.
FOTO - MILAN GIGELPlastové telo smerovača je perforované na mnohých miestach, aby bolo zaistené jeho bezproblémové chladenie počas nepretržitej prevádzky. Konštruktéri sa zamerali pri vyhotovení nielen na dizajnovú stránku, ale aj na účelnosť. Je iba na vás, či sa rozhodnete smerovač umiestniť stojato pre úsporu miesta na stole, alebo ho v horizontálnej polohe kdesi umiestnite pod stôl na zem. Pri vzhliadnutí boxu s týmto dizajnom a rozmermi však musíte byť pozorní a sledovať označnie. Výrobca používa identický box i pre iné produkty zo svojho portfólia.
FOTO - MILAN GIGELVertikálne umiestnenie na stole zjednodušuje dvojica podstavcov z pružného plastu, ktoré sa "zacvaknú" do pozdĺžnych otvorov na oboch stranách smerovača. Pri ich osadzovaní nemusíte dodržiavať žiadne pravidlá. Jednoducho sa sústredíte na svoje potreby a dostupnosť kabeláže.
FOTO - MILAN GIGELZadný panel je prehľadný a poskytne vám priestor pre pripojenie externého napájacieho zdroja, ADSL prípojku a štvoricu ethernet rozhraní pre pripojenie počítačov lokálnej siete, alebo iných aktívnych prvkov. Trocha na škodu je, že výrobca na strane ADSL linky nepoužil konektor RJ-45, ako je v poslednom čase zvykom. I keď sa používajú pre prenos dát iba stredné dva vodiče, v praxi sa môžete často stretnúť s vyvedením prípojky s koncovkou RJ-45 namiesto RJ-11. Kým opačné pripojenie možné je (RJ-11 do RJ-45), bez prekrimpovania koncovky, alebo káblovej redukcie nemusí byť situácia vždy riešiteľná. Chváliteľné však je, že dátový kábel s potrebnými koncovkami je súčasťou dodávky.
Tlačidlo RESET slúži na reinicializáciu zariadenia v prípade jeho zacyklenia, alebo na obnovu nastavení preddefinovaných výrobcom. Na škodu je, že chýba kolískový alebo tlačidlový vypínač pre odpojenie od napájania. Ak chcete zariadenie vypnúť aby ste nemíňali elektrinu keď nepracujete, musíte vytiahnuť napájací káblik.
FOTO - MILAN GIGELČelný panel je prehľadne osadený siedmimi LEDkami, aby ste mali pri prvom pohľade okamžite prehľad o stave pripojenia. Akonáhle žiadna z vrchnej trojice lediek nebliká, všetko je vporiadku. V prípade nedostupnosti internetu tak bez skúmania viete, kde približne máte hľadať chybu. Teléfónne číslo na hotlinku poskytovateľa prípojky a internetového pripojenia by nemalo na dostupnom mieste chýbať.
FOTO - MILAN GIGELPríslušenstvo je pomerne jasnou záležitosťou. Okrem papierovej dokumentácie nájdete v dodávke CD nosič s podrobným manuálnom, napájací transformátorový adaptér 12V/1,2A, káblik pre pripojenie k ADSL prípojke a jeden Ethernet káblik Cat5, ktorý využijete pri konfigurácii. Tá je vďaka web rozhraniu triviálnou záležitosťou. O tom však neskôr.
FOTO - MILAN GIGELAko je už zvykom nevynechali sme ani pohľad dovnútra. Už pri krátkom nahliadnutí je zrejmé, že výrobca používa univerzálnu dosku plošných spojov pre viacero rôznych modelov zariadení. Na rovnakej platforme je postavený i variant s WiFi rozhraním, či štandardný ethernet-to-ethernet smerovač. To znamená i rovnaký základ firmvéru, čo napomáha lepšiemu vychytaniu chybičiek a nedostatkov.
FOTO - MILAN GIGELADSL smerovač je navrhnutý tak, aby poskytol svoje služby v menších pracovných skupinách, domácich kanceláriách a domácnostiach, kde je prostredníctvom ADSL broadbandu potrebné zabezpečiť prístup k internetu a jeho službám. Používateľ potrebuje pri konfigurovaní základné poznatky nastavovania ADSL PPPOE pripojenia a prácu s TCP/IP. Nemusí sa však učiť žiadne komplikované príkazy a pracovné postupy. Stačí ak sa pomocou internetového prehliadača pripojí zo svojho počítača s Windowsom či Linuxom k smerovaču, prihlási sa výrobcom predvoleným menom a heslom a pustí sa do konfigurovania. Systém je prednastavený tak, aby na štvorici vnútroných 10/100 Base-TX rozhraní sprístupnil službu DHCP serveru, ktorý pripojenej stanice pridelí IP adresu z privátneho IP rozsahu. Po pridelení adresy stačí v prehliadači otvoriť IP adresu brány (10.0.0.138) a môžete sa pustiť do zoznamovania so systémom a nastaveniami.
Prvým krokom, ktorý by mal používateľ spraviť je zmena predvoleného hesla. Smerovač je nakonfigurovaný tak, aby bol jednoducho spravovateľný z LAN i z WAN. Ak by ste jeho heslo nezmenili, útočník by mohol použiť predvolené heslo a získal by nad smerovačom plnú moc.
Aby ste sprevádzkovali WAN pripojenie na ADSL rozhraní, budete potrebovať od poskytovateľa služieb základné údaje. Medzi nimi nesmie chýbať používateľské meno a heslo, protokol spojenia (PPPoE), typ modulácie, protokol zabezpečenia pri overovaní identity a dvojica identifikátorov VPI (1) a VCI (32). Ak ste vložili údaje správne, smerovač nadviaže spojenie s vašim ISP a na pripojenom PC z ktorého ste uskutočnili konfiguráciu získate prístup k internetu. Pri nadväzovaní spojenia dokáže smerovač obslúžiť štandardy G.dmt a G.lite, čo zanemná konektivity až 8 Mbps/640 Kbps a 1,5 Mbps/512 Kbps.
Nastavenia sa do pamäte smerovača automaticky nezapisujú. Pre ich permanentné uloženie musíte v menu zvoliť položku Tools/System Commands/Save All.
Pre povolenie bežného surfovania v sieti stačí na zvyšných počítačoch aktivovať DHCP klienta na ich sieťovom rozhraní. Ak však máte záujem o doplnkové funkcie, bolo by škoda nevyužiť ich. Smerovač je vybavený rozhraním UPnP, ktoré umožní klientom v sieti sledovať objemy prenesených dát na smerovači a riadiť jeho pripojenie a odpojenie WAN. Funkcie smerovania dátových tokov vám umožnia vyčleniť PC pre pripojenie k DMZ zóne, definovať VPN pripojenia, presmerovávať jednotlivé porty na cieľové počítače, obmedziť dátové toky na základe MAC adries, zaistiť statické a dynamické smerovanie s podporou Multicastu, či definovať základné pravidlá firewallu. Čo sa týka prevádzky, výkon smerovača postačí na pár desiatok klientov. Pri vyššej záťaži sú badateľné časové oneskorenia v spracovaní požiadaviek. Slabšia ventilácia či intenzívne nasadenie v nepretržitej prevádzke nie sú problémom.
Ak by sme chceli tento smerovač v krátkosti zhodnotiť, mohli by sme povedať že poskytuje základnú funkcionalitu pre nenáročného používateľa doplnenú o stabilitu bez nutnosti údržby. Dôležité však je, aby boli prevádzkové parametre správne nakonfigurované a nebola zanedbaná bezpečnosť. Ak však očakávate rozšírenú funkcionalitu akou je napríklad inšpekčný firewall, musíte sa porozhliadnuť po iných produktoch.