FOTO - REUTERS
Čoraz viac ľudí začína používať prenosné počítače, notebooky, ako svoj hlavný pracovný nástroj, a úplne ním nahrádzajú stolové počítače. Tento trend však znepokojuje lekárov, ktorí upozorňujú, že notebooky neboli určené na dlhšiu prácu s počítačom a môžu predstavovať zdravotné riziko.
Podľa informácií spravodajského servera CNET.com vlani v Spojených štátoch takmer 10-tisíc ľudí vymeškalo aspoň deň v práci kvôli zdravotným problémom spôsobeným písaním na klávesnici. Notebooky sa na týchto problémoch významne podieľajú, pretože potrebám človeka sú prispôsobené oveľa menej, ako stolové počítače.
Hlavným ergonomickým problémom prenosných počítačov je, že klávesnica a obrazovka sa nachádzajú tesne vedľa seba, hoci prirodzene by mala byť klávesnica oveľa nižšie. Ich majitelia si tak musia pri práci vybrať z dvoch zlých možností: buď prístroj položiť nižšie a namáhať si krk skláňaním hlavy kvôli pohľadu na monitor, alebo ho dať vyššie a ničiť si lakte a zápästia. Lekári zaznamenali už mnoho prípadov, keď u ľudí pracujúcich každý deň s laptopom došlo ku skráteniu svalov v krku kvôli neprirodzenej polohe hlavy.
Väčšina notebookov má v porovnaní s bežnými počítačmi aj oveľa menšiu klávesnicu, čo vedie k neprirodzenej polohe rúk pri písaní, tá spôsobuje chronické bolesti zápästia. Ľudia, ktorí často cestujú a nosia notebook na pleci, majú navyše nezriedka problémy aj s chrbticou, keďže prístroje spolu s príslušenstvom vážia niekoľko kilogramov.
Ďalší problém ohrozujúci špeciálne mužov predstavuje teplo vychádzajúce z notebooku, ak ho majú položený na kolenách: to môže spôsobovať zhoršenú pohyblivosť spermií a impotenciu.
"Ak sa pozrieme na to, ako sú laptopy navrhnuté, je jasné, že z nich nikdy nemala byť náhrada stolových počítačov," povedal CNET-u Alan Hedge, šéf ergonomického laboratória Cornellovej univerzity. "Určené boli na občasné použitie v teréne, nie na prácu osem hodín denne," upozorňuje.
Prvým krokom v prevencii proti zdravotným rizikám pri práci s notebookom by malo byť kúpenie prídavných zariadení k notebooku - najmä externej klávesnice a myši, ktoré budete používať vždy, keď s notebookom pracujete na vlastnom stole. Dodržiavať treba aj tradičné zásady zdravej práce za počítačom - robiť si časté prestávky, počas ktorých si natiahnete strnulé svaly.
Možno najväčším problémom pri notebookoch však podľa psychológov je, že "nevieme, kedy s prácou prestať" - keďže si ich môžeme vziať kdekoľvek, máme tendenciu zapínať ich aj večer doma či na dovolenke. Tu by si však mal byť každý majiteľ laptopu vedomý, že ak sa od počítača nebude vedieť dostatočne skoro odtrhnúť, o niekoľko rokov môže byť pre neho práca s počítačom kvôli chronickým bolestiam značným utrpením.
Notebooky prvýkrát predbehli desktopy
V Spojených štátoch sa minulý mesiac prvýkrát predalo viac notebookov ako stolových počítačov. Zistila to spoločnosť Current Analysis, ktorá vyhodnotila údaje o zrealizovaných obchodoch na americkom IT trhu.
Notebooky dosiahli 53-percentný podiel na trhu, čo predstavuje 7-percentný medziročný nárast. V porovnaní s minulým rokom ich ceny klesli v priemere o 17 percent (ceny stolových počítačov len o štyri percentá) a ako štandardná výbava im pribudli napaľovačky.
V tohtoročných dodávkach je až 95 percent notebookov vybavených bezdrôtovým WiFi rozhraním. To je o 15 percent viac, ako v minulom roku. Mobilná technika však nezmenila iba spôsob jej využívania používateľmi, ale aj ich návyky. Ľudia sú k technológiám a internetovej komunikácii bližšie, a tak očakávajú i rýchlejšie odozvy okolia. Priemerný Američan už podľa Current Analysis nie je ochotný čakať odpoveď na e-mail dlhšie ako 24 hodín. (mg)
Autor: tb