SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Smrek z našich lesov pomaly mizne

Pôde chýba vlaha.

Smreky miznú, nahradzuje ich hlavne buk.Smreky miznú, nahradzuje ich hlavne buk. (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Popri lesnej ceste sa sem-tam mihnú skupinky vysokých vyschnutých smrekov. Bijú do očí svojou farbou, nedajú sa prehliadnuť. Oproti bujným zeleným korunám ostatných stromov sú tieto smreky svetlohnedé od zeme až po vrchol.

Kôra popraskaná. Ani stopy po zelenom ihličí. Konáre až pôsobia ako drôty nastoknuté do pňa.

Súvisiaci článok Ako môže vyzerať les, ak ho zbytočne neničíme (reportáž) Čítajte 

Veporské vrchy v Slovenskom rudohorí sú oblasťou, kde smrek postupne mizne. Vidno to už z cesty, ktorou nás vedú výskumníci z Technickej univerzity vo Zvolene.

No strom suchom zasiahnutý, ku ktorému sa neskôr pridá ešte aj lykožrút, nie je jediným prejavom miznutia smrekových lesov.

SkryťVypnúť reklamu

Kým na jednej strane cesty stoja podobne vysoké smreky v približne rovnakom rozostupe s množstvom prázdneho miesta medzi nimi, na druhej už vidno, že tento prázdny priestor vypĺňajú nízke mladé buky, ktoré ihličnany nahrádzajú.

"Je tu prirodzené bukové zmladenie. Konkurenčne je buk schopnejší a presadí sa. Smrekové porasty sa vymieňajú za zmiešané," opisuje pohľad Michal Bošeľa.

Výskumník je hlavným autorom nedávnej medzinárodnej štúdie v časopise Science of the Total Environment o vplyve otepľovania klímy a sucha na smreky.

Zistenia pre drevinu nenaznačujú pozitívnu budúcnosť.

Paradoxný problém zrážok

Do Veporských vrchov šli vedci skúmať stav pôdy, z ktorej smreky vyrastajú.

Už prvé zabodnutie rýľa do zeme sa im nezdalo. V tenkej, párcentimetrovej vrstve hneď na povrchu našli iba pár drobných zlepených hrudiek, ktoré naznačovali akú-takú prítomnosť vody.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne vo svahu, ktorý obklopovali smreky, vykopali dieru v tvare kvádra. Pôda, ktorá sa vedľa jamy hromadila, pripomínala pri dotyku a aj farbou skôr kopu piesku z detského ihriska. Aj zhruba pol metra hlboko je skôr ako prach.

Pôde chýba vlaha.

Súvisiaci článok Zmena klímy bude pre stromy požehnaním aj prekliatím Čítajte 

Keby padali zrážky normálne, zemina by bola pekne premočená.

"Je to všeobecný trend," povedal o nálezoch podobne suchej pôdy na Slovensku bioklimatológ Jaroslav Vido z Technickej univerzity, ktorý jamu kopal.

Ukázal na hornú vrstvu diery v zemi, v ktorej bolo vidno korene smrekov. Sú plytké, nesiahajú hlboko, a tak nedočiahnu k spodnej vode. Strom je preto odkázaný na zrážky, ktoré sa stávajú čoraz väčším problémom.

Niežeby ich bolo málo, ročná bilancia sa podľa výskumníkov zdá v poriadku. Výrazne sa však mení ich rozloženie počas roka.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu