SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Michal Fečkan patrí medzi najcitovanejších matematikov sveta

Matematika je ako maratón pre jedného.

Michal FečkanMichal Fečkan (Zdroj: Linda Kisková Bohušová, Eset Science Award)

Tento článok si môžete prečítať vďaka ESET Science Award, oceneniu Nadácie ESET, ktoré podporuje výnimočnú vedu na Slovensku.

Anketa:
ESET ScienceAward: Hlasovanie o cene verejnosti 2020
Michal Fečkan
1062
Pavol Jakubec
1122
Boris Klempa
1528
Mária Omastová
727
Fedor Šimkovic
255
Potvrďte svoj hlas
Hlasovalo: 4694

Anketa už bola ukončená.

Matematika nemusí byť len o integráloch, deriváciách či abstraktných číslach. Môže naučiť aj mnoho užitočných a dôležitých schopností do života, ako sa napríklad starať o osobné financie.

„Pre mňa matematika znamená spôsob myslenia, ako analyzovať a riešiť problémy. Viem si ho rozložiť na menšie časti a postupne ich vyriešiť,“ vysvetľuje svoj postoj k vednému odboru Michal Fečkan z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak máte vstupy, viete získať výstupy a prísť na to, čo treba spraviť. Viete si vyhodnotiť, čo sa oplatí a čo nie.

„A keď zistím, že to ani takto neviem vyriešiť, tak to nechám tak,“ pokračuje Fečkan. Nie všetko sa totiž dá vyriešiť a platí to ako o matematike, tak aj o živote.

Matematika je jeho osud

Profesor sa minulý rok ako jediný Slovák dostal do rebríčka vysokocitovaných výskumníkov. Zaradil sa medzi percento najcitovanejších vo svojom odbore na svete. Zoznam zahŕňal viac ako šesťtisíc vedcov. Zaradil sa tak medzi svetovú špičku.

Patrí zároveň aj medzi najvýznamnejších slovenských matematikov svojej generácie.

V roku 2018 mu zas udelili ocenenie vedec roka. Pri tejto príležitosti povedal v rozhovore pre denník SME, že matematikou žije stále. Rád rozmýšľa a občas ho to strhne. Toto tvrdenie platí dodnes.

Skryť Vypnúť reklamu

„Je to už v podstate môj osud, ktorý asi musím naplniť. Každý z nás má niečo. Matematiky sa držím, každý deň rozmýšľam, čo by som mohol modelovať,“ hovorí Fečkan.

Najkrajšie na nej podľa neho je, že sa niečo naučí a to mu otvorí dvierka k úplne novým témam, o ktorých predtým ani nevedel, že existujú. Napríklad také nekonečno. Nie je len jedno, ale je ich veľmi veľa, dajú sa klasifikovať aj porovnávať. Je to zakaždým nový svet, ktorý mu postupne rozširuje obzory.

Matematiku podľa Fečkana môže robiť ktokoľvek. Vyžaduje si ako iné oblasti života trochu súťaživosti, no zároveň aj schopnosť nedať sa odradiť, nepreceňovať sa a poznať svoje hranice.

Uplatnenie v mnohých vedách

Vo svojej práci považuje za významný výskum o chaose v dynamických systémoch. Týka sa úloh, ktorých správanie sa nedá dopredu dlhodobo predpovedať. Už totiž aj veľmi malá zmena podmienok na začiatku môže viesť k obrovskému obratu počas vývoja.

Skryť Vypnúť reklamu

Venoval sa aj diferenciálnemu počtu s neceločíselnými deriváciami. Tento výskum nachádza rozmanité uplatnenie vo fyzike, v biológii aj v ekonomike, v ktorej napríklad môže modelovať konkurencieschopnosť podnikov či zdravie trhu. Jedna z jeho prác sa zaoberá aj šírením ohňa.

Vednému odboru sa venuje vyše štyridsať rokov. Štúdium začal, keď Matematicko-fyzikálna fakulta na UK vznikla. V tom čase sa viac uprednostňovala teoretická časť, no ako postupne rástol výkon počítačov, do popredia sa postupne dostávala aplikovaná matematika.

Za celý ten čas výber ani raz neoľutoval a nemenil by.

„Venujem sa jej rád, robím ju pre seba. Mám v nej slobodu,“ hovorí profesor.

Pocta

Matematika na Slovensku je podľa neho dobrá na to, aká malá krajina sme. Nepokrývame všetky jej oblasti, no v tých, ktorým sa on a jeho kolegovia venujú, sú naše znalosti porovnateľné so zahraničím. Vidno to aj na tom, že študenti nachádzajú uplatnenie v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Nominácia na ocenenie ESET Science Award a miesto medzi finalistami je pre Fečkana poctou. Aj keby cenu nakoniec nezískal, neprekážalo by mu to. Stačí, že urobil reklamu matematike a že ju dostal do povedomia ľudí.

„Niečo život dá, niečo zoberie, bez ohľadu na to, či chcem, alebo nie. Ak niečo môžem ovplyvniť, tak to, čo sa naučím a čo viem spraviť,“ hodnotí matematik.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 9 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún

Neprehliadnite tiež

Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad správ.


a 2 ďalší 20 h