SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
TEST

Vyskúšali sme Galaxy Z Fold2, skladací smartfón od Samsungu

Je jedno, že je skvelý, jeho vysokú cenu to neospravedlní.

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

8

Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Páči sa nám:
konečne použiteľný koncept
výkon
vynikajuci displej
dobrý (ale nie najlepší) fotoaparát
Nepáči sa nám:
extrémna cena
hrúbka
priemerná výdrž batérie
Zhrnutie: Prvý skutočne použiteľný koncept skladacieho smartfónu, ktorý by mal aj niečo vydržať. Je ako stvorený pre prácu, dobre sa na ňom konzumuje multimediálny obsah a robí aj pekné fotografie. No jeho extrémna cena nie je ničím ospravedlniteľná.

Produkt na test poskytla spoločnosť Samsung

Dnes je už zbytočné pripomínať Samsungu jeho nevydarený prvý pokus so smartfónom s ohybným displejom. Na „betaverzii“ sa v Južnej Kórei zjavne poučili a po nostalgii v podobe skladacieho modelu Galaxy Z Flip držíme v rukách konečne použiteľnú verziu nového typu zariadenia.

Pri Samsung Galaxy Z Fold2 by teda nemali hroziť žiadne školácke chyby, zaváhania alebo nelogické riešenia.

Prežili sme s ním dva týždne, počas ktorých sme zisťovali, či má celý koncept zmysel a je použiteľný na zábavu a v reálnom pracovnom živote.

Roztvoríte ho ako knihu

Ak ste pred približne rokom a pol sledovali prvý pokus Samsungu so skladacím smartfónom, tak máte približnú predstavu o modeli Galaxy Z Fold2 5G. Dizajn celého konceptu sa až na pár drobností nezmenil, je to stále malý tablet, ktorý "zlomíte na polovicu".

TIP: Ďalšie odborné recenzie a cenu smartfónu Samsung Galaxy Fold2 nájdete v našej službe Recenzie.SME.sk

V rozloženom stave je tabletom s uhlopriečkou 7,6 palca, po zložení do režimu smartfónu budete mať k dispozícii 6,23-palcové zariadenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodnú ideu smartfónu a tabletu v jednom však stále obmedzujú súčasné technologické možnosti. Zariadenie preto pôsobí ako dva smartfóny spojené jedným veľkým displejom, čomu aj zodpovedá 16,8 milimetrová hrúbka v zavretom stave.

Žijeme totiž v dobe, keď je aj lacný smartfón hrubý pod 9 milimetrov.

V zatvorenom stave nie je nový Galaxy Fold bežným zariadením, na čo by ste mali pred kúpou myslieť. Je hrubý, je ťažký a v menšom vrecku vám bude jednoducho zavadzať.

Prečítajte si Skladací Samsung Galaxy Z Flip je smartfón budúcnosti Čítajte 

My sme ho používali bez ochranného obalu, ktorý by jeho rozmery ešte zväčšil. Aj napriek tejto kritike nás ergonómia používania v zavretom stave príjemne prekvapila. Vyváženie je ukážkové pri držaní v pravej aj ľavej ruke, rovnako je pohodlné aj ovládanie len jednou rukou.

Vonkajší displej má síce uhlopriečku 6,23“, no keďže je netradične úzky, tak jedným prstom ovládnete pokojne aj polovicu pracovnej plochy.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Roztvorenie do režimu tabletu jednou rukou nezvládnete, treba na to trochu väčšiu silu. Systém pántu pôsobí odolne a je pri ňom predpoklad dlhodobého fungovania. Na zatvorenie do režimu smartfónu budete tiež potrebovať dve ruky. My sme to síce zvládli aj s jednou, no nebolo to veľmi pohodlné a ani bezpečné.

Malej priehlbiny v strede displeja sme sa ani nezbavili, nás už po pár minútach prestala rušiť. Ako presne dlho vydrží ohybný displej, to zatiaľ nedokážeme odhadnúť. Galaxy Z Flip je však na trhu už od marca bez sťažností od jeho používateľov.

K hlavnému displeju máme len jednu drobnú kritiku z dôvodu použitej ochrannej fólie. Pre prsty navyknuté na Gorilla Glass a ochranné sklíčka je fólia na dotyk jednoducho menej príjemným, aj keď zjavne nevyhnutným doplnkom.

Návykový koncept

Zatvorený a otvorený smartfón sú dva úplne odlišné svety. Vonkajší displej je veľmi úzky, jeho uhlopriečku 6,23 palcov preto neporovnávajte s bežnými smartfónmi, zmestí sa naň výrazne menej informácií.

V zatvorenom stave je použitie obmedzené pri niektorých aplikáciách, ktoré majú problém so správnym zobrazením obsahu. Či už sú to fotografie, webové stránky, alebo pracovné dokumenty, vonkajší displej je len núdzovým riešením.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, dobre sa na ňom konzumuje obsah na Facebooku, dobre sa pozerá aj textová komunikácia. No keď sa rozhodnete niekomu odpísať, objaví sa na displeji úzka klávesnica s malými písmenami. Píše sa na nej dobre len vďaka automatickým opravám, no počas chôdze alebo jazdy v MHD sa do písmen triafa ťažšie.

Pre rýchle získanie informácií teda stačí, to je navyše aj jeho cieľom, na všetko ostatné je pripravený režim tabletu. S optimálnym využitím obidvoch režimov sme sa zoznamovali prvých pár dní. Veľa závisí od toho, či konkrétna aplikácia podporuje plynulý prechod z režimu smartfónu na režim tabletu.

Začnete si napríklad pozerať novinky na Facebooku a keď vás niečo zaujme, tak len roztvoríte smartfón do režimu tabletu a na vnútornom displeji budete mať otvorenú aplikáciu na mieste, kde ste skončili. Podporovaných je množstvo aplikácií a dokonca aj hier.

Veľkú plochu vnútorného displeja však všetky aplikácie nedokážu využiť efektívne, vtedy nastupuje režim zobrazenia viacerých aplikácií. Obrazovku si môžete rozdeliť na dve alebo tri časti, takže budete mať otvorený napríklad YouTube, mailový klient a Teams.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Toto rozloženie sa dá navyše uložiť, takže budete mať po ruke všetky svoje šablóny pre rýchle použitie. Nič vám nebráni zobraziť si svoju aplikáciu aj v režime plávajúceho okna a umiestniť ju kdekoľvek na ploche displeja.

Text sa vám bude písať pohodlne, keďže softvérovú klávesnicu si môžete rozdeliť na dve časti. Pri držaní smartfónu v dvoch rukách sme text zadávali veľmi rýchlo, s minimom preklepov. Vyskúšali sme aj ďalšie klávesnice, úspešne SwiftKey, no napríklad klávesnica od Google je v tomto prípade nepoužiteľná.

Konečne s poriadnym výkonom

Na rozdiel od sérií Note alebo Galaxy S, prináša Samsung svoje skladacie smartfóny na všetky trhy s čipmi Snapdragon. Galaxy Z Fold2 5G má jedno z najlepších a najvýkonnejších riešení – Snapdragon 865+.

Jeho procesorová časť má osem jadier, netradične rozdelených na tri časti. Pre menej náročné úlohy je určená štvorica úsporných jadier - tri výkonné a jedno s pracovnou frekvenciou až 3,09 GHz.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

S operačnou pamäťou o kapacite 12 gigabajtov a s grafickou časťou Adreno 650 zvládne každú aplikáciu a súčasnú hru, s dostatočnou rezervou výkonu aj pre budúcnosť. O výkon sa skutočne nemusíte báť, v tomto smere je smartfón ukážkový a prekonáva aj Galaxy Note20 Ultra.

Samsung predáva smartfón v dvoch konfiguráciách, s 256 alebo 512 gigabajtovým úložiskom. Na Slovensku si však kúpite len tú prvú verziu, navyše si ju dodatočne nerozšírite, keďže nemá slot pre pamäťovú kartu.

V tomto smere je rozdiel oproti prvej generácii Galaxy Fold len veľmi malý, novší čip však je veľmi dobre optimalizovaný pre šetrenie energiou. Mierne sa zvýšila aj kapacita batérie na 4500 mAh a na nabitie nebudete musieť čakať celú večnosť.

Pri káblovom nabíjaní je maximom 25 wattov, pri bezdrôtovom 11 wattov a v prípade potreby môžete využiť aj funkciu reverzného nabíjania – teda zo smartfónu bezdrôtovo nabíjať aj iné zariadenie.

Tých 4500 mAh je ale menej, ako by si smartfón zaslúžil. Má síce úsporný čip a dobrú správu napájania, no kým pri využívaní malého displeja percentá batérie ubúdajú pomaly, tak multimédiá na tom veľkom spotrebujú energiu najrýchlejšie zo všetkých smartfónov od Samsungu.

A nesmieme zabudnúť na podporu 5G mobilných sietí, najmodernejšej Wi-Fi 6, je tu Bluetooth 5.0 a NFC pre bezkontaktné platby. Pri nich sme na Slovensku stále obmedzený len na službu Google Pay, nakoľko Samsung Pay k nám ešte neprišiel.

Pri fotoaparáte sme očakávali rovnaké riešenie, aké má najnovší Galaxy Note20 Ultra. No skutočnosť je trochu nudnejšia, presnejšie má podobu trojice 12-megapixelových snímačov. Kombinácia bežného snímača, jedného širokouhlého a tretieho pre 2-násobné priblíženie dnes už nikoho nenadchne.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Je to škoda, keďže kvôli papierovým parametrom sme aj my mali voči fotoaparátu menšie predsudky. Fotografie sú totiž vynikajúce z každého jedného snímača. Majú veľmi dobrý dynamický rozsah, minimum šumu a ako obvykle, trošku viac živé farby.

Fotoaparát poskladaný z riešení starších modelov a chýba mu 108-megapixelové riešenie série Galaxy Note20 Ultra. S ním by však bol smartfón ešte hrubší, Samsung preto musel obetovať rozlíšenie fotografií pre dosiahnutie požadovanej hrúbky tela smartfónu.

Výsledky testov

Galaxy Z Fold2 5GGalaxy Note20 UltraMotorola Edge+Galaxy S10+Huawei P40 Pro
AnTuTu
AnTuTu score590542477821584910330903496572
AnTuTu CPU15958914588717972499357151808
AnTuTu GPU239706160958222539149817173560
3DMark
SlingShot Extreme73015622743744246033
PCMark
Work Score148531462015503987414107
Work 2.0 Score125641174111686773110477
Computer Vision Score76676481798351409836
GFXBench
Car Chase offscreen5749524345
Manhattan Offscreen13812112997117
T-Rex Offscreen226195209169152

Čo s tou cenou?

Ste ochotní zaplatiť dve tisícky za technologickú novinku do vrecka? Toto je zásadná otázka, ktorú si musí na začiatku položiť každý potenciálny záujemca. Za rovnakú cenu si totiž môžete domov odniesť najnovší Galaxy Note20 Ultra a poriadny tablet k tomu.

Mať dve zariadenia v jednom znie lákavo, hlavne v prípade, ak toto spojenie aj dokážete reálne využiť. Nemusí to pritom byť len výhradne práca, čo by mala upútať vašu pozornosť. Konzumovanie digitálnej zábavy je totiž rovnako skvelé a návykové.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas dvoch týždňov aktívneho používania sme si veľmi rýchlo zvykli na veľký displej, ktorý sme mali vždy po ruke. Či už to boli chvíle strávené medzi novými správami, čítaním alebo v kancelárskom balíku, smartfón bol veľmi dobrým pracovným pomocníkom. Užili sme si aj multimediálnu zábavu a vôbec nám nevadil neštandardný pomer strán.

Je množstvo drobností, za ktoré Samsung nemôže. Nie všetky aplikácie sa totiž dokážu prispôsobiť pre odlišný pomer strán, prípadne ho využiť vo svoj prospech. Navyše základné nastavenie pre veľkosť objektov a písma je zbytočne veľké a až po zmenšení sa napríklad v aplikácii Outlook začali zobrazovať panely so zoznamom a aj obsahom správ.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Aplikácia Chrome sa taktiež prepla do režimu tabletu až pri zmenšenom zobrazení, čo so sebou prinieslo niekoľko výhod, no aj problémov kvôli desktopovej verzii neresponzívnych webových stránok.

Galaxy Z Fold2 5G je súčasnou technologickou špičkou, ukážkou schopností Samsungu a zároveň výzvou pre konkurenciu. Neznamená to ale, že je tento koncept plne použiteľný pre masy a pre spomínané obmedzenia mu bude dobre hlavne v rukách technologických nadšencov.

Parametre

Galaxy Z Fold2 5GGalaxy FoldGalaxy Z FlipMotorola Razr 2019
Čip:Snapdragon 865+Snapdragon 855Snapdragon 855+Snapdragon 710
Grafika:Adreno 650Adreno 640Adreno 640Adreno 616
Pamäť:12 GB12 GB8 GB6 GB
Dáta:256 GB512 GB256 GB128 GB
Displej:7,6" F dAMOLED 2X7,3" F dAMOLED6,7" F dAMOLED6,2" F P-OLED
Rozlíšenie:1768 x 22081536 x 21521080 x 2636876 x 2142
Fotoaparát:3x 12 MPx12 + 12 + 16 MPx2x 12 MPx16 MPx + ToF
Batéria:4500 mAh4380 mAh3300 mAh2510 mAh
Hmotnosť:282 g263 g183 g205 g
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Samsung

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Android, Samsung
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

18 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

21 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

22 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

23 h