Kamera umožňuje stanoviť okamžité diagnózy a zreteľne ohraničiť tkanivo napadnuté rakovinou. Zariadenie môže byť v pohotovosti počas celej operácie, informovala agentúra EÚ pre výskum a rozvoj, Cordis.
Nevýhodou súčasných prístrojov je, že v skorom štádiu majú problémy rozoznať rakovinové bunky a lekárom dávajú málo informácií o stave tkaniva. Účinná liečba však závisí od včasnej identifikácie a odstránenia rakovinových buniek.
Príkladom je rakovina prsníka, pri ktorej sa rakovinové bunky hromadia väčšinou v lymfatických uzlinách, odkiaľ sa rýchlo šíria do celého tela. Chirurg sa môže pokúsiť exploratívnym zásahom zistiť rozsah chorého tkaniva a odstrániť ho. Keď sa zasiahnutá oblasť nedá ohraničiť, musí sa vyrezať celý lymfatický systém, čo značne naruší hormonálny režim organizmu.
Nová kamera sníma rádioaktívnu kontaktnú tekutinu, ktorá sa vstrekne do nádoru alebo do jeho blízkosti. Kamera je veľmi malá, preto môže snímať napadnuté tkanivo nepretržite. Zariadenie nepracuje ako bežný fotoaparát, ale úplne digitálne, takže chirurg vidí na obrazovke celý lymfatický systém a potenciálne zasiahnuté miesta. Na základe toho sa rozhodne, ktorú časť tkaniva odstráni.
ESA chcela pôvodne vyvinúť prístroj, ktorý by robil snímky zachytávaním vysokoenergetických röntgenových lúčov. Niektoré nebeské telesá totiž vysielajú málo viditeľného svetla, ale o to viac röntgenového žiarenia. Túto technológiu využíva röntgenový teleskop ESA, XMM-Newton, avšak iba v oblasti nízkoenergetického röntgenového žiarenia.
Po zdokonalení technológie pre röntgenovú kameru chce ESA v spolupráci s priemyselnými podnikmi začať s výrobou kamery na medicínske účely. (tasr)