SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Schopnosť pohlcovať či odrážať teplo môže byť pre motýle otázkou života a smrti

Motýle tú studenokrvné.

Motýľ eueides heliconius. Motýľ eueides heliconius. (Zdroj: TASR/František Iván)

Život motýľov môže byť v dôsledku klimatickej zmeny ovplyvňovaný ich schopnosťou pohlcovať či odrážať teplo. Vyplýva to z novej štúdie, ktorá vo štvrtok vyšla vo vedeckom časopise Journal of Animal Ecology.

Súvisiaci článok Detailné zábery ukazujú, ako sa motýľom zafarbujú krídla Čítajte 

Motýle sú studenokrvné - nevedia si sami udržať stálu telesnú teplotu. Studenokrvné živočíchy si ju však vedia regulovať buď tvarom, povrchom, farbou a stavbou tela či správaním.

Výskumníci z katedry zoológie Cambridgeskej univerzity študovali spôsob, akým sa až 4000 jedincov 29-tich druhov motýľov vyrovnáva so zmenou teploty v rôznych oblastiach Spojeného kráľovstva. Vedci okrem údajov o ich správaní a početnosti zbierali aj údaje o telesnej teplote, na čo použili teplomer s hrúbkou len štvrť milimetra.

Skryť Vypnúť reklamu

Z výsledkov štúdie vyplýva, že väčšie, bledo sfarbené motýle vedia regulovať svoju telesnú teplotu účinnejšie než motýle menšie a farebnejšie. Tieto motýle totiž dokážu svoje krídla nastaviť tak, aby odrážali slnečné teplo buď smerom od svojho tela, alebo na svoje telo, vďaka čomu dokážu dosiahnuť správnu telesnú teplotu. Navyše majú v Británii takéto motýle stabilnejšie alebo rastúce populácie.

Naopak populácie menších a farebnejších motýľov, ktoré sa pred spaľujúcim slnkom ukrývajú v tieni, za uplynulých 40 rokov v Británii prudko klesli. Tienisté oblasti totiž s ubúdajúcou členitosťou prostredia a jeho čoraz väčším narúšaním postupne miznú z krajiny.

Tieto motýle "budú zrejme v dôsledku klimatickej zmeny a ubúdania prirodzeného životného prostredia trpieť najviac," uviedol vedúci výskumník štúdie Andrew Bladon.

Skryť Vypnúť reklamu

Autori štúdie vyzývajú majiteľov záhrad, fariem či parkov, aby na svojom pozemku vytvorili tienisté miesta, ktoré zabezpečia mnohým druhov motýľov vhodné podmienky na prežitie.

"Musíme tiež chrániť také črty, ktoré narúšajú monotónnosť poľnohospodárskej krajiny, ako napríklad živé ploty, vodné korytá a lesné plochy," tvrdí Bladon.

Hmyz je najdôležitejším opeľovačom na Zemi. Podľa OSN závisí od opeľovania zvieratami až 75 percent svetových potravinárskych plodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


4 h

Neprehliadnite tiež

Matematik Zbyněk Kubáček z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


8 h

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


12 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu