Slovensko by mohlo mať v roku 2100 už iba približne 2,6 milióna obyvateľov, teda menej ako polovicu súčasného počtu, odhadli to autori nedávnej štúdie, ktorá vyšla v medicínskom časopise Lancet.
Predpoveď zahraničného vedeckého tímu však treba brať s rezervou. Počítali totiž s nepravdepodobným demografickým vývojom a modelovali veľmi ďalekú budúcnosť.
„Väčšinou sa hovorí, že prognózy sú najpresnejšie zhruba do dvadsiatich rokov od prahu, keď sa píšu,“ hodnotí výsledky štúdie pre denník SME demograf BRANISLAV ŠPROCHA. V rozhovore tiež vysvetľuje, ako môže vyzerať skutočná demografická budúcnosť Slovenska.
Štúdia v Lancete tvrdí, že Slovensko bude mať do konca storočia v podstate menej ako polovicu dnešného počtu obyvateľov. Je to možné?

Treba povedať, že časový horizont štúdie je veľmi dlhý. Pravdepodobnosť, že by takáto situácia nastala, sa znižuje s každým rokom od vydania prognózy. Čo sa presnosti a spoľahlivosti týka, mám určité pochybnosti. Autori niekedy používali veľmi nízke údaje, ktoré Slovensko už dávno prekonalo, napríklad pri plodnosti.
Taktiež uvažovali, že Slovensko má päť až 5,8 milióna obyvateľov. Nepracovali s najpresnejšou hodnotou. Pri malých populačných skupinách preto môžu vychádzať problematické výsledky.
Je teda možné, že Slovensko bude mať v roku 2100 o polovicu menej obyvateľov ako dnes?
Z môjho pohľadu je to krajne nepravdepodobný scenár. Samozrejme, v takom dlhom časovom období môže nastať všeličo.