GABORONE. Záhadný úhyn stoviek slonov v delte rieky Okavango v Botswane spôsobila otrava premnoženými sinicami. Sinice sú baktérie, ktoré sú schopné vytvárať kyslík prostredníctvom fotosyntézy podobne ako rastliny.
Za ich premnoženie v Botswane zrejme môže klimatická zmena.
O príčine úmrtia informoval tamojší Úrad pre divočinu a národné parky.
Od marca zomrelo v Botswane zhruba 330 slonov, pričom mali nedotknuté kly, čo popieralo hypotézu odborníkov o možnom vyčíňaní pytliakov. Botswana sa pýši jednou z najväčších populácií slonov na svete, ktorá má zhruba 130-tisíc jedincov.
Námestník úradu Cyril Taolo vysvetlil, že úrady už dávnejšie vylúčili ako možnú príčinu ľudskú činnosť aj antrax.

Testy, ktoré vykonali v laboratóriách v Juhoafrickej republike, Kanade, Zimbabwe a Spojených štátoch, napokon potvrdili otravu sinicami produkujúcimi neurotoxíny.
Sinice alebo cyanobaktérie sa zvyknú volať aj zelenomodré riasy. Niektoré druhy, podobne ako ten v Botswane, vytvárajú toxíny, ktoré škodia zvieratám aj ľuďom.
"Úmrtia spôsobila otrava v dôsledku siníc, ktoré rastú v napájadlách," povedal hlavný veterinár zo spomínaného úradu Mmadi Reuben a doplnil, že úhyn sa zastavil ku koncu júna, čo sa zhoduje s vysušovaním napájadiel.
Botswanská vláda pokračuje v skúmaní výskytu siníc. Za ich premnožením by mohla byť klimatická zmena, ktorá ohrieva miestny vzduch aj vodné zdroje. V teplejšej vode sa totiž siniciam darí viac.
"Stále máme veľa otázok. napríklad, prečo sa nakazili iba slony a v tejto oblasti? Máme viacero hypotéz, ktoré chceme preskúmať," hovorí Reuben.