SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Na Slovensku nastane v utorok astronomická jeseň. Čo to znamená?

Na južnej pologuli sa začne jar.

Ilustračná fotografia. V utorok 22. septembra nastáva jesenná rovnodennosť.Ilustračná fotografia. V utorok 22. septembra nastáva jesenná rovnodennosť. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Na Slovensku nastane jesenná rovnodennosť v utorok 22. septembra o 15. hodine 30. minúte a 27. sekunde stredoeurópskeho letného času (SELČ).

V tomto okamihu sa teda začne astronomická jeseň. Na severnej pologuli Zeme je 22. september 2020 prvým jesenným dňom, na južnej pologuli prvým jarným.

Rovnodennosťou (aequinoctium) sa nazýva okamih, keď rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku. Slnečné lúče teda dopadajú kolmo na zemský povrch.

Pozorovateľ stojaci na rovníku vidí v takýto deň na poludnie slnko priamo nad sebou v nadhlavníku.

SkryťVypnúť reklamu

Kratšie dni

Hranica medzi tmavou a osvetlenou časťou zemegule nazývaná zemský terminátor v tento deň spája južný a severný pól a prebieha kolmo na zemský rovník.

Znamená to, že počas jesennej rovnodennosti (podobne ako aj jarnej) je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc - trvá približne dvanásť hodín.

V Bratislave napríklad vyjde 22. septembra 2020 slnko o 6.37 h SELČ, zapadne o 18.50 h SELČ, teda bude nad obzorom presne dvanásť hodín a trinásť minút. V Košiciach, vzhľadom na skutočnosť, že ležia východnejšie, nastane východ slnka už o 6.20 h a západ o 18.33 h, no dĺžka dňa je rovnaká.

Dni sa v miernych zemepisných šírkach v tomto období výrazne skracujú, napríklad nasledujúci deň, 23. september, bude o štyri minúty kratší. Tento trend zotrváva až do zimného slnovratu, keď je najkratší deň v roku. Zimný slnovrat nastane tento rok 21. decembra o 11.02 h stredoeurópskeho času.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdielnu dĺžku dňa a noci počas roka a striedanie ročných období spôsobuje sklon rotačnej zemskej osi o zhruba 23,5 stupňa. Ak by bol sklon zemskej osi nulový, teda by os bola kolmá na obežnú dráhu Zeme, dni by boli rovnako dlhé a ročné obdobia by sa nemenili.

Počas letného obdobia, ktoré sa práve končí, bola vďaka tomuto sklonu severná pologuľa Zeme priklonená bližšie k Slnku, teda dni tam boli dlhšie než noci, dopadalo na ňu viac slnečného žiarenia, čo spôsobuje teplejšie počasie - v miernych zemepisných šírkach panovalo leto.

Jeseň nezačína vždy rovnako

Od jesennej rovnodennosti sa severná pologuľa od Slnka odkláňa, dni sú kratšie než noci a ochladzuje sa - blíži sa zima. V zemepisných šírkach smerom na juh, k rovníku, je toto skracovanie dní menej výrazné.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kam sa podelo jedenásť dní? Čítajte 

Čím viac na sever, tým je výraznejšie - v oblastiach nad severným polárnym kruhom dokonca nastane polárna noc, počas ktorej tam slnko nevychádza vôbec.

Začiatky ročných období, teda aj okamih jesennej rovnodennosti, nastávajú každý rok v inom čase, keďže astronomický rok netrvá presne 365 dní, ale približne 365 a štvrť dňa, čo sa raz za štyri roky kompenzuje vložením 29. februára ako prestupného dňa do kalendára.

Začiatok astronomickej jesene sa tak pohybuje v rozpätí medzi 22. a 23. septembrom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zvýšilo sa aj množstvo emisií v atmosfére.

Zvýšilo sa aj množstvo emisií v atmosfére.


ČTK 14 h
Vykopávky v Sakkáre.

Egyptské úrady obvinili holandské múzeum, že výstavou Kemet prekrúca historické fakty.


TASR 8. jún
Mandrily sa lovia na mäso alebo sa s nimi obchoduje.

Tím odborníkov na voľne žijúcu zver skúmal 15 mandrilov žijúcich v Kongu.


TASR 8. jún
Vedátorský podcast.

Svetoznámy kozmológ Bharat Ratra predstavil svoju teóriu v Bratislave.


a 1 ďalší 7. jún
SkryťZatvoriť reklamu