Slnko je už oficiálne deväť mesiacov v novom solárnom cykle. V poradí dvadsiaty piaty cyklus sa začal v decembri minulého roka, keď bola aktivita našej hviezdy na minime.

Zistenie oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) na svojom webe.
Vedci odhadujú, že nový cyklus bude približne rovnako pokojný ako predošlý.
Neznamená to však nulové riziko prípadných extrémnych úkazov ako sú slnečné erupcie, ktoré by mohli narušiť napríklad komunikáciu na Zemi.
Sledovanie správania našej hviezdy je dôležité aj pre budúce vesmírne misie, vrátane plánovaného návratu ľudí na Mesiac.
Vyhodnocovanie trvá mesiace
Slnko sa prejavuje rôznymi spôsobmi, od úrovne radiácie až po obrovské erupcie hmoty. Aktivita pravidelne kolíše zhruba v jedenásťročných cykloch, pričom sa mení aj počet škvŕn na povrchu hviezdy.
Keď je Slnko v minime cyklu, má najmenej škvŕn. Následne sa aktivita zvyšuje, kým nedosiahne maximum, keď je škvŕn naopak najviac. Potom činnosť hviezdy opäť klesá.
25. slnečný cyklus
sa začal v decembri minulého roka a a potrvá zhruba do roku 2030.
Prvýkrát tmavé škvrny pozorovali ďalekohľadmi na začiatku 16. storočia. Keďže spoľahlivé údaje o počtoch škvŕn siahajú do polovice 18. storočia, začiatok prvého zaznamenaného slnečného cyklu sa datuje do roku 1755.
Uplynulý dvadsiaty štvrtý cyklus sa začal v roku 2008 a skončil sa v decembri minulého roka, keď dosiahol svoje minimum.
"Vedieme detailné záznamy o pár drobných škvrnách, ktoré oznamujú nástup nového cyklu. Sú malým zvestovateľom budúceho slnečného ohňostroja. Iba sledovaním ich vývoja počas mnohých mesiacov vieme určiť, kedy sa cykly zmenia," povedal pre NASA astronóm Frédéric Clette.
Vyhodnocovanie počtu škvŕn zvyčajne trvá prinajmenšom šesť mesiacov.

Zamerajú sa na Slnko
V porovnaní s niekoľkými predchádzajúcimi cyklami bola v uplynulom naša hviezda veľmi pokojná. Slnko malo oveľa menej škvŕn a teda aj menej erupcií.
Vedci predpokladajú, že podobne na tom bude aj súčasný dvadsiaty piaty cyklus.

Keďže trvá už deväť mesiacov, slnečná aktivita bude postupne narastať. Maximum by mala dosiahnuť okolo polovice roka 2025.
Astronómovia chcú v najbližších rokoch venovať veľkú pozornosť našej hviezde, aby sa mohli pripraviť na prípadné prekvapenia. Tie by mohli mať podobu nečakane silných slnečných erupcií či uvoľnenia veľkého množstva materiálu do priestoru, ktoré sa nazýva výron koronálnej hmoty.
Pozorovanie bude dôležité aj preto, že v roku 2024 - len rok pred očakávaným maximom slnečnej aktivity - majú ľudia pristáť na Mesiaci. NASA nechce astronautov vystaviť nebezpečnému žiareniu zo Slnka, keďže ich nebude chrániť magnetické pole Zeme.
Najnovší cyklus by mal trvať až do roku 2030.