MOSKVA. Pastieri sobov objavili na Sibíri nezvyčajne dobre zachovanú múmiu medveďa jaskynného z doby ľadovej, napísala agentúra AP s odvolaním sa na vedcov z univerzity v Jakutsku.
"Je úplne zachovaný, má všetky vnútorné orgány, dokonca aj nos," priblížila vedkyňa Lena Grigorievová zo Severovýchodnej federálnej univerzity v Jakutsku s tým, že ide o celkom ojedinelý nález dospelého jedinca, u ktorého sa zachovali aj mäkké tkanivá. "Je to nesmierne dôležitý objav pre celý svet," dodala.
V minulosti sa vedcom podarilo objaviť iba kosti medveďa jaskynného. Predbežná analýza naznačuje, že nájdený medveď žil pred 22-tisíc až 39 500 rokmi.
"Je nevyhnutné vykonať rádiokarbónovú analýzu, aby sme presne určili medveďov vek," podotkol vedec Maxim Čeprasov z rovnakej univerzity.

Pastieri múmiu medveďa jaskynného, ktorý vyhynul pred 15-tisíc rokmi, objavili na Veľkom Ljachovskom ostrove, ktorý je súčasťou Novosibirských ostrovov nachádzajúcich sa v Severnom ľadovom oceáne.
Zhruba v rovnakej dobe sa podľa univerzity našla na inom mieste, na pevnine v Jakutsku, takisto dobre zachovalá múmia medvieďaťa.
Ruský Ďaleký východ v posledných rokoch vydal mnohé múmie prehistorických zvierat. Nálezom napomáha aj topenie večne zmrznutej pôdy vplyvom klimatických zmien. Vedci tam v uplynulých rokoch objavili mamutov, nosorožca srstnatého, niekoľko prehistorických šteniat alebo mláďatá leva jaskynného.