Suncore BlueWiFly Combo - komunikácia zabalená v USB kľúči

Káble pomaly vychádzajú z módy. Nahradili ich bezdrôtové technológie BlueTooth a WiFi, ktoré umožňujú počítačom komunikovať s perifériami, alebo prostredníctvom siete s okolím. Aby ste však získali prístup k obom rozhraniam, zvyčajne potrebujete dve zaria

denia. BlueWiFly Combo však prináša zmenu - všetko v jednom.


FOTO - MILAN GIGEL

Netradičná myšlienka skombinovať do jediného modulu dva komunikačné prvky pracujúce v rovnakom frekvenčnom pásme zdvihla vlnu pozornosti. Vývojári sa rozhodli vybočiť od tradičných modelov a do USB kľúča, ktorý svojimi rozmermi o málo prekračuje štandard zakomponovali trojicu zariadení. Prým je USB rozbočovač určený pre rozhranie USB 2.0. Jeho úlohou je umožniť, aby jediné fyzické rozhranie zdieľali dve zabudované zariadenia. Prvé z nich je WiFi modul pre bezdrôtovú sieťovú komunikáciu v súlade so štandardami IEEE 802.11b/g. Druhým je komunikačný modul BlueTooth spĺňajúci špecifikácie verzie 1.2. Aby však všetko pracovalo ako má, nesmie chýbať vyvážená dvojokruhová anténa, ktorá je umiestnená vo výklopnom, polohovateľnom veku. Používateľ tak získava jediný univerzálny systém, ktorý mu umožní pripojiť sa bezdrôtovo k štandardizovaným zariadeniam a systémom všade, kde je dostupný voľný USB port. O tom, že to výrobca myslí vážne svedčia i logá na výklopnom veku.


FOTO - MILAN GIGEL

Nosným materiálom tela je čierny pigmentovaný polykarbonát, ktorý sa vyznačuje vysokou mechanickou odolnosťou voči opotrebovaniu. Dvojica dielcov je vzájomne spojená klikacím aretačným systémom, ktorý je zaistený v mieste kĺbového úchytu skruktov. Zariadenie je tak možné podrobiť opravám, či zaujímavým úpravám. O tom však neskôr. USB konektor s pozláteným kontaktným poľom chráni pri preprave krytka. Výklopné veko antény je vyrobené z podobného materiálu, namiesto pigmentácie však výrobca zvolil strieborný nástrek. Celkovo pôsobí zariadenie trochu objemnejším dojmom ako je zvykom a tvarové vyhotovenie naznačuje, že dizajnéri mali s čím zápasiť. Vnútorný priestor kľúča je využitý takmer na maximum. To však nie je na prekážku toho, aby boli na čiernej základni osadené LEDky, ktoré používateľa informujú o inicializácii systému a jeho funkčnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane výklopného anténneho modulu sa nachádza dvojica výstupkov, ktoré zaistia, aby sa po nasadení krytky systém samovoľne neotváral. Zvýši to bezpečnosť pri voľnom nosení v aktovke s notebookom.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbový úchyt je riešený formou klzného obloženia plastov a zdá sa, že po vyklopení drží anténa presne svoju stanovenú polohu. Je ťažké odhadnúť či bude po vyklopení anténa stabilná i po roku používania a či sa plastové obloženie neuvoľní. Keďže však ide o systém s možnosťou rozobrania, prípadná oprava je hračkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa je vyklápateľná v 90° rozsahu a tým môžete zaistiť, aby bola kvalita signálu dostatočná v každom prostredí. Vyklopená by mala byť obzvlášť vtedy, ak používate i BlueTooth komunikáciu. Kým WiFi využíva vonkajší výklopný panel, BlueTooth používa plošnú anténu na svojej doske spojov. K tomu sa však ešte podrobnejšie vrátime.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete sprievodnú dokumentáciu a CD nosič s inštalačným balíčkom pre ovládače a sprievodný softvér. Predlžovací káblik, puzdro, alebo iný luxus budete hľadať zbytočne. Čo však chýba v príslušenstve, výrobca dohnal v pribalenom softvéri. Ešte pred samotnou inštaláciou by ste sa však mali uistiť, že sa na PC nenechádza inštalovaný BlueTooth softvér od zariadenia inej spoločnosti. Predídete tak zbytočným komplikáciám a možným konfliktom.


FOTO - MILAN GIGEL

Bolo by chybou, ak by sme pred samotnou inštaláciou nenahliadli do útrob zariadenia. Konštrukcia je nezvyčajná a odkrýva skryté možnosti zariadenia, o ktorých by ste sa nikdy nemuseli dozvedieť.

Blue WiFly sa skladá z dvoch samostatných dosiek plošných spojov, ktoré sú vzájomne prepojené 8 pinovým rozhraním, na ktorom je každý pin zdvojený (celkovo sú teda galvanické cesty iba 4). Systémový konektor zaisťuje vzájomnú komunikáciu oboch zariadení na veľmi vysokej hierarchickej úrovni. Ide o plnohodnotný USB prepoj, ktorý by ste mohli pri osadení konektoru na hlavnú dosku použiť hoci pre pripojenie tlačiarne, namiesto druhej dosky plošných spojov. To znamená, že na vstupe je integrovaný plnohodnotný dvojportový USB rozbočovač, ktorého jeden port ústi k BlueTooth čipu, a druhý ústi na systémovom konektore, kam výrobca pripojil WiFi adaptér.


FOTO - MILAN GIGEL

Pohľad na oddelené dosky plošných spojov odhaľuje ďalšie detaily. Čip GL850 nájdete zvyčajne v 4 portových USB huboch, takže v tomto prípade zostávajú dva porty neobsadené a nevyvedené. Zákazník si tak zaplatil i za to, čo nepoužíva. BlueTooth je realizovaný tradičnou cestou s bežnou čipovou základňou. Je výkonný a má nízke energetické nároky. Dosah rádiového modulu nepresahuje 10 metrov.

Ak sa pozriete pozorne dolu na dosku WiFi rozhrania, zistíte že je na nej miesto pre osadenie USB konektoru. Ak by ste tak spravili, získali by ste plnohodnotné zariadenie. Ak BlueTooth modul alebo jeho USB hub zlyhajú, máte stále šancu na záchranu polovice zariadenia.


FOTO - MILAN GIGEL

WiFi rozhranie je realizované čipom ZyDAS ZD211, ktorý je v USB riešeniach pomerne frekventovaný. Rádiová časť je odtienená a anténny systém je pripojený prostredníctvom štandardizovaného konektora. Znamená to, že s trochou snahy dokážete na kľúč prirobiť externý konektor pre pripojenie výkonnejšej antény. Tá pomôže v exteriéroch prekonať 300 metrový limit dosahu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosti by nemal ujsť ani zaujímavo riešený anténny systém ktorý sa nachádza vo výklopnom veku.


FOTO - MILAN GIGEL

Pred pripojením zariadenia k systému by ste mali najprv do systému dopraviť ovládače a obslužné aplikácie. Automaticky spustený inštalačný prievodca po zasunutí CD do mechaniky zaistí všetko potrebné. V systéme vám následne pribudne dvojica samostatných konfiguračných rozhraní, z ktorých jedno je vyhradené pre komunikáciu s perifériami, a druhé pre "reč" s okolitou sieťou.

Aplikácia IVT BlueSoleil poskytne trochu neštandardné, avšak graficky veľmi dobre zvládnuté prostredie pre BlueTooth komunikáciu a párovanie zariadení. Vo virtuálnom "vesmíre" sa vám zobrazia ikony všetkých dostupných zariadení v okolí s ktorými môžete nadviazať spojenie a zaistiť prístup k ich službám. Ovládanie je intuitívne a výsledkom sú bežiace služby dostupné formou virtuálnych rozhraní tak, ako je tomu zvykom.

Tak ako je však možné zaistiť prístup smerom von, otvoriť je možné i cestu dnu do svojho systému. Virtuálna BlueTooth sieť môže otvoriť cestu k vášmu internetovému pripojeniu, sériovým rozhraniam, zvukovému podsystému, súborovému systému či prenosu kontaktných dát. Všade sú obsiahnuté najnovšie technológie a bezpečnosť zaisťuje párovanie doplnené o šifrovanie prenášaných dát.

Ak oželiete zabudovanú podporu pre konfigurovanie WiFi rozhrania vo svojom operačnom systéme, môžete použiť softvérový balík Wireless Lan Configuration Tool Plus, ktorý vám umožní rýchlo sprevádzkovať vaše rozhranie v úlohe klienta, alebo access pointu. Po skenovaní získate zoznam dostupných sietí a podľa ich zabezpečenia sa môžete pustiť do pripájania. Hneď na začiatok je potrebné povedať, že konfigurátor umožňuje pracovať s profilmi a tak sa jednoducho dokážete prepínať medzi nastaveniami a kľúčmi pre rôzne siete.

Z šifrovaní si môžete voliť medzi štandardami WEP, TKIP a AES, pri autentikácii je možné využiť mechanizmy WPA(/PSK), systém zdieľaných kľúčov a 802.11x. Pri komunikácii by ste nemali naraziť na nijaké obmedzenia a dorozumieť by ste sa mali i so všetkými novými zariadeniami IEEE802.11g. Podporu nového štandardu WEP2 by ste však hľadali zbytočne. Voliť si môžete prenosovú rýchlosť, šetriace režimy pre napájanie a parametre týkajúce sa fragmentácie paketov. Dostupných je 13 komunikačných DSSS kanálov, silu vysielacieho výkonu nastaviť nemožno.

Pri inštalácii sme nezaznamenali žiadne problémy a v praxi sme testovali vlastnosti zariadenia pri komunikácii v interiéri i v teréne. Počas testov sme nenarazili na žiadne problémy s kompatibilitou a zistený rádiový dosah dosahoval parametre udané výrobcom. Záťaž procesora nestúpala ani pri intenzívnych dátových tokoch nad hranicu 12 percent a pri intenzívnej záťaži sa výdrž akumulátorov notebooku skrátil o 9 percent. Jediným drobným nedostatkom je, že sa telo zariadenia pri intenzívnom nasadení zahrieva, čo je však pomerne bežné.

Suncore BlueWiFly je inovatívnym komunikačným modulom, ktorý podporuje všetky súčasné vysokorýchlostné štandardy, ktoré sa stali na trhu najdostupnejšími riešeniami. V jedinom vreckovom module tak používateľ získava liek na bezdrôtovú konektivitu, ktorý môže pripojiť k stolnému počítaču či notebooku podľa potreby. Prehľadný softvér a jednoduchá manipulácia sú plusom k výkonu, ktorý zariadenie podalo. Zaujme i konštrukčné vyhotovenie, ktoré nepatrí k najbežnejším. Zariadenie typu dve-v-jednom je nakoniec zloženým systémom, ktorý možno rozdeliť na dve samostatné zariadenia. Možnosť pripojenia externej antény po drobnej úprave tiež nie je na zahodenie.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.suncore.com.tw/bluewifly%20introduction.htm

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

SVET

Nemeckí socialisti tesne odhlasovali koalíciu s Merkelovou

Vláda môže vzniknúť na Veľkú noc.

Neprehliadnite tiež

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Alarica – new business project in the market of shoes
 5. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 9. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 10. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 654
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 190
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 370
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 125
 5. Kam do tepla v januári? 1 799
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 530
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 402
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 323
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 904
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 857