Odhaduje sa, že na Zemi je ho v danej chvíli vždy len pár gramov. Vzniká rozpadom z ťažších prvkov a sám po nanajvýš pár hodinách zanikne.
Astát je preto najvzácnejším chemickým prvkom na svete.

Čoraz viac sa ukazuje, že tento prvok má potenciálne vynikajúce vlastnosti pri liečbe rakoviny. Obzvlášť by mohol zabrať pri nádoroch, ktoré sa ťažko ničia.
No pre svoju nestabilnosť je astát aj osemdesiat rokov po objavení stále hádankou.
Nová štúdia v časopise Nature Communications teraz ako prvá odhalila významné chemické vlastnosti prvku, ktoré sú dôležité pri navrhovaní liečby rakoviny.
Jedným zo spoluautorov štúdie je slovenský vedec Lukáš F. Pašteka z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie UK.
Šetrná liečba
Hoci sa astát prirodzene vyskytuje v zemskej kôre, je ho tam príliš málo, aby bola ťažba ekonomicky výhodná. Okrem toho sa v zemi vyskytuje v podobe, ktorá nie je vhodná na medicínske použitie.
Vedcov zvlášť zaujíma jeden izotop - astát 211. Izotopy sú verzie prvku, ktoré sa líšia počtom neutrónov aj vlastnosťami.
Astát 211 vyrábajú v urýchľovačoch bombardovaním bizmutu. Má hneď niekoľko vlastností vhodných na použitie pri liečbe rakoviny.
"Je to perfektný alfažiarič, vyžaruje častice alfa. Tie sú tou najšetrnejšou možnosťou terapie," vysvetlil pre denník SME Pašteka.