LONDÝN. Britský vedecký tím vypočítal veľkosť obrieho prehistorického žraloka, z ktorého sa do dnešnej doby zachovali len zuby či stavce.
Megalodon, ktorý obýval oceány pred 23 až tromi miliónmi rokov, podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Scientific Reports meral až šestnásť metrov a jeho chrbtová plutva dosahovala takmer výšku dospelého človeka, píše denník The Guardian.
Vyhynutého žraloka v posledných rokoch preslávili najmä televízne dokumentárne programy a tiež Hollywood s akčným trhákom MEG: Monštrum z hlbín z roku 2018.
Zástupca triedy paryby je vzdialeným predchodcom dnešného žraloka bieleho, ktorý mnohokrát dosahuje dĺžku vyše šesť metrov a ktorého miery spoločne s ďalšími štyrmi druhmi žralokov vedci využili pri výpočte veľkosti megalodona.

Prehistorický živočích bol dlhý šestnásť metrov, z čoho zhruba 4,65 metra tvorila hlava a 3,85 metra chvost. Chrbtová plutva bola vysoká 1,62 metra.
"Vždy som bol blázon do žralokov. Ako vysokoškolák som sa potápal so žralokmi bielymi v Juhoafrickej republike - samozrejme v ochrannej oceľovej klietke," povedal paleontológ Jack Cooper z Univerzity v Bristole, ktorý sa na štúdii podieľal a nazval ju svojím "vysnívaným projektom".
"Megalodon bol vlastne tým zvieraťom, ktoré ma v šiestich rokoch inšpirovalo dať sa na paleontológiu. Vzhľadom na to, že máme akurát veľa samostatných zubov, je štúdium celého zvieraťa ťažké," dodal Cooper.
DOI: 10.1038/s41598-020-71387-y