SME

Cellect - energetická zásobáreň do vrecka

Ak patríte medzi priaznivcov mobilnej techniky, zaiste sa stretávate s limitmi, ktoré so sebou prináša jej energetika. Je to zvláštne, ale takmer vždy očakávame, že nám prenosné zariadenia v teréne poskytnú svoje služby dlhšie, ako tomu je v skutočnosti.

Pomôcť si môžeme rôznymi spôsobmi - hoci i energetickou zásobárňou do vrecka.

Každé zariadenie má pre svoje nabitie a napájanie špecifické požiadavky. Líšia sa napätia i vyhotovenia konektorov. Spoločnosť Cellect preto uviedla na trh univerzálny napájací systém, ktorý si poradí so všetkými zariadeniami, ktorých vstupné napätie je nižšie ako 12 voltov. Nezáleží na tom, či ide o multimediálny prehrávač, mobilný telefón, vysielačku alebo digitálny fotoaparát. Jednoducho zvolíte správny káblik, nastavíte výstupné napätie a pripojíte. Potrebné však je, aby ste si energetický zásobník nezabudli vopred nabiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už prvý pohľad na zariadenie napovie, že výrobca vsadil na robustné mechanické vyhotovenie. Hliníkové šasi zaisťuje dokonalú ochranu systému pred mechanickým poškodením a pomáha efektívnemu chladeniu zabudovaného akumulátora pri jeho nabíjaní. Decentné rebrovanie uľahčuje manipuláciu i v teréne, kedy nikdy neviete či nebudete mať mokré, alebo znečistené ruky. Zariadenie pomerne dobre odoláva vlhkosti a tak sa hodí i do terénu, kde ho budete používať najčastejšie.

Ľavá strana je vybavená zapustenou štrbinou, v ktorej sa ukrýva konektor kábla pre napájanie periférií. Výrobca zvolil samonavinovací "retractable" systém s plochým vyhotovením, aby bolo zariadenie v batožine čo najskladnejšie. Vrúbkovanie konektora umožňuje jednoduché povytiahnutie, takže ste kedykoľvek pripravení použiť ho.

SkryťVypnúť reklamu

Na čelnom paneli nájdete zdierku pre nabíjanie, akustický hlásič oznamujúci končiacu kapacitu akumulátora a jediné tlačidlo, pomocou ktorého uvediete napájanie do chodu, alebo nastavíte výstupné napätie. Ide o mikrospínačové vyhotovenie, ktoré by malo bez problému odolať i intenzívnemu používaniu. Nabíjanie je možné realizovať ľubovoľným zdrojom 12 voltového jednosmerného napätia. Keďže je vo vnútri zabudovaný stabilizátor, napätie môže byť i vyššie. Výrobca dodáva pulzný napájací zdroj s výstupným napätím 20 voltov. Pomocou vhodného káblika by nemalo byť problématické napájanie v osobnom, ani nákladnom automobile.

Aby ste mali dokonalý prehľad o aktuálnom stave kapacity a výstupnom napätí, nechýba ani informačný LCD displej s modrým podsvietením. Segmentový displej zobrazuje kapacitu nabitého akumulátoru v percentách i v minútach, výstupné napätie a prostredníctvom symbolu batérie poskytne rýchly prehľad o jej stave. Iluminácia sa aktivuje tlačidlom a po desiatke sekúnd sa deaktivuje, aby zbytočne nezaťažovala akumulátor.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmery externého batériového kitu sú približne 11×8×3 centimetre a jeho hmotnosť nepresahuje 350 gramov. Napájanie je na výstupe možné regulovať v polvoltových krokoch v rozsahu od 3 do 12 voltov. Výstupný prúd je 1,5 ampéra, pričom v závislosti od výstupného napätia dokáže systém pri plnej záťaži dodávať na výstupe energiu 2-3 hodiny. Káblik je pružný a pomerne robustný. AK sa vám však hrubým zaobchádzaním podarí poškodiť navíjací mechanizmus, oprava v domácich podmienkach nemusí byť najjednoduchšia.

Pri napájaní jednoduchých zariadení stačí, ak na káblik pripojíte redukčný konektor, ktorý vám poskytne potrebnú koncovku. Tu si budete rozumieť s väčšinou osobnej elektroniky s výnimkou zariadení vybavených komunikačným rozhraním. Aj keď je výber dostatočný, niekedy môžete naraziť na problém. Polarita je totižto pevne fixovaná obvyklým spôsobom (+ vo vnútri). Ak sa však pri elektronike stretnete s nekompatibilitou (hlavne pri nejakých starých alebo exotických záležitostiach), budete si musieť redukčné kusy vyrobiť.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade mobilných telefónov a vreckových počítačov prichádza do hry konverzný modul, ktorý sa pripája medzi konektorovú sadu, a napájaciu banku.

K nemu pripravil výrobca množstvo káblových koncoviek, ktoré sú pripravené pre zariadenia značiek PALM, Samsung, Siemens, Motorola, Ericsson, Sony Ericsson, HP a Nokia. Ak budete mať neustále všetky redukčné kábliky so sebou, budete pripravení na všetko. Aby ste mali v krátkosti prehľad o tom, pre aký model je ktorý z nich urečný, nechýbajú ani označenia.

Ak je v hre mobilita a práca v teréne, nemala by chýbať ani dostatočná ochrana. Nemusíte vopred rozmýšľať o tom, aký obal si pre energetickú banku zaobstaráte. Výrobca doriešil všetko za vás. Koženkové puzdro s magnetickým zámkom padne ako uliate a môžete ho nosiť dokonca i na opasku.

SkryťVypnúť reklamu

Aby ste boli univerzálni a nemuseli stále čosi baliť a vybaľovať, na miestach konektorov a tlačidiel sa nachádzajú otvory. Displej je prekrytý ochranným priesvitom. Telo tak dokážete dokonale ochrániť a nemusíte ho ani na chvíľu vystaviť okolitému prostrediu. I po mesiacoch používania tak môže systém vyzerať stále ako nový.

Samozrejmosťou výbavy je i sprievodná dokumentácia a napájací adaptér. Jedninou nedoriešenou vecou je skladovanie káblových redukcií. Ak si do batožiny v obale pribalíte energetickú centrálu, otázkou zostáva kam ukryť kábliky a koncovky.

Počas testov sme mali možnosť presvedčiť sa o tom, že dodatočnú energiu oceníte hlavne pri dlhých výletoch v teréne, ak ste odkázaní na prácu. Jediným zariadením pohotovo zastúpite výpadok napájania svojho digitálu, alebo doplníte chýbajúcu energiu PDA a mobilu pri surfovaní po internete. Ide o pomocníka, ktorý je určený hlavne pre profesionálov ktorí sa bez techniky nezaobídu a veľká ťažká technika je pre nich zbraňou veľkého kalibru. Veľkou výhodou je možnosť nabitia v automobile, kde si svoju zásobu energie dokážete občerstviť. Či už sa rozhodnete pre prácu v prírode, monitoring alebo niekoľkodňové vyčkávanie na zaujímajú fotografickú príležitosť, budete mať istotu, že vašu techniku energia neopustí.

SkryťVypnúť reklamu

Dostupnosť: http://www.koracell.sk
Orientačná cena: 4390 korún

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťZatvoriť reklamu