BRATISLAVA 6. júna (SITA) - Spoločnosť Slovak Telecom (ST) v plnom rozsahu odmieta rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) z 25. mája 2005 o zneužití dominantného postavenia spočívajúcom v neposkytovaní prístupu k miestnym vedeniam ako k unikátnemu zariadeniu. Spoločnosť taktiež nesúhlasí a ohradzuje sa voči uloženiu pokuty vo výške 885 mil. Sk, pretože povinnosť uvoľnenia účastníckych vedení nebola firme podľa jej vyhlásenia nikdy uložená ani platným zákonom ani rozhodnutím regulátora. "Stanovená pokuta je neopodstatnená a bezprecedentná, keďže povinnosť uvoľniť účastnícke vedenia má podľa európskeho práva, implementovaného aj do slovenského práva, udeľovať národný regulátor, ktorým je v SR Telekomunikačný úrad SR a nie PMÚ," uviedol v pondelok na stretnutí s novinármi prezident ST Miroslav Majoroš.
Obmedzenie prístupu k účastníckym vedeniam navyše protimonopolný úrad podľa Slovak Telecomu vo svojom rozhodnutí nepreukázal. "Požadujeme uloženie povinnosti a jasných podmienok pre uvoľnenie účastníckych vedení Telekomunikačným úradom SR (TÚ). Účastnícke vedenia sú majetkom ST a je preto potrebné stanoviť jednoznačné podmienky ich prenájmu, platné pre všetkých operátorov. Zatiaľ nám však jasné podmienky poskytovania vedení TÚ neuložil," dodal Majoroš. Podmienky sú však podľa hovorcu TÚ Romana Vavra stanovené v zákone. "Slovak Telecom nemusel nevyhnutne čakať na rozhodnutie TÚ, ak chcel poskytovať uvoľnený prístup k účastníckemu vedeniu," vysvetlil Vavro.
Vavro dodal, že 8. marca tohto roka TÚ vydal rozhodnutie, ktorým určil ST ako významný podnik na veľkoobchodnom trhu uvoľneného prístupu k účastníckemu vedeniu. TÚ zároveň uložil spoločnosti povinnosti, ktorých cieľom je podporiť efektívnu súťaž a rozvoj vnútorného trhu. Rozhodnutie však nie je právoplatné, keďže ST sa v stanovenej lehote voči nemu odvolal. "TÚ však na rozhodnutí trvá a tak rozklad aj so svojím vyjadrením postúpil predsedovi TÚ, ktorý prijme definitívne rozhodnutie," dodal Vavro.
ST očakáva, že do konca júna tohto roka by TÚ mohol ST definovať ako významný podnik na trhu. "To by potom znamenalo, že ST musí do 60 dní predložiť referenčnú ponuku uvoľneného miestneho vedenia spolu s cenami na prenájom vedení, technickými podmienkami vzťahujúcimi sa k prístupu a využitiu miestneho vedenia ako aj dodacími podmienkami," vysvetlil Majoroš.
V prípade, že by ST uvedenú pokutu musel zaplatiť, malo by to priamy dopad na zamestnanosť v spoločnosti Slovak Telecom a v jej 100-percentnej dcére T-Mobile. "Pokuta by mala vplyv na štruktúru našich nákladov. Keďže náklady sa priamo odrážajú v počte zamestnancov, možnosť, že by sme pokutu zaplatiť museli, by na zamestnanosť určite nemala pozitívny vplyv," uviedol pre agentúru SITA Majoroš.
Spoločnosť ST podá v stanovenej lehote rozklad a zašle písomné stanovisko k rozhodnutiu PMÚ verejným a politickým činiteľom v rámci SR ako aj v európskom kontexte. "V závislosti od vývoja prípadu zvážime možnosť obrátiť sa na Najvyšší súd SR, Ústavný súd SR, generálnu prokuratúru či európske súdy," dodal Majoroš.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.