Astronómovia zachytili gravitačné vlny, ktoré pochádzajú z dosiaľ najväčšej zaznamenanej zrážky dvoch nezvyčajne hmotných čiernych dier.

Skúmaním signálu z astrofyzikálneho javu zistili, že nová čierna diera, ktorá vzišla zo zrážky, patrí do doteraz nepotvrdenej kategórie stredne veľkých čiernych dier s hmotnosťou sto až stotisíc Sĺnk.
Hlbšie porozumenie takýmto telesám môže doplniť chýbajúce poznatky o evolúcii tých najhmotnejších čiernych dier v stredoch galaxií a tiež aj o posledných štádiách života veľkých hviezd.
Objavy detektorov Virgo a LIGO zverejnili vo dvoch štúdiách v časopisoch Physical Review Letters a Astrophysical Journal Letters.
Tresk namiesto čvirikania
Predstavte si pokojnú hladinu jazera. Keď doň hodíte kameň, z miesta pádu sa smerom von začnú šíriť vlny. Tento veľmi zjednodušený príklad znázorňuje, ako by sa mohli šíriť gravitačné vlny v časopriestore.

Keď sa vesmírom pohybuje hmotné teleso, čerí okolo seba časopriestor. A ak sa takto stretnú napríklad dve čierne diery, gravitačné vlny z pohybu a zrážky môžu byť natoľko výrazné, že ich zachytia naše prístroje.
Presne to sa udialo 21. mája minulého roku. Laserové detektory Virgo a LIGO zachytili signál trvajúci len desatinu sekundy. Hoci bol veľmi krátky, vedcov okamžite zaujal.
"Nevyzeral ako 'čvirikanie', ktoré zvyčajne zachytávame. Bolo to skôr niečo ako 'tresk!' a je to najväčší signál, aký detektory zachytili," vysvetľuje v tlačovej správe Massachusettskej technickej univerzity výskumník Nelson Christensen.