SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Kostry natlačené v dierach. V Osake objavili hroby z 19. storočia

Ostatky našli počas stavby mrakodrapu.

Mnohé z viac ako tisíc tiel boli natlačené v malých pohrebných dierach.Mnohé z viac ako tisíc tiel boli natlačené v malých pohrebných dierach. (Zdroj: SITA/AP)

Archeológovia v Japonsku vykopali pozostatky viac ako 1500 ľudí, z ktorých väčšina pravdepodobne zomrela počas epidémie v druhej polovici 19. storočia.

Boli pochovaní v masovom hrobe, ktorý objavili počas sanácie hlavnej železničnej stanice v Osake. Podľa vedcov to boli najmä mladí ľudia.

Už predtým, v rokoch 2016 - 2017, vykopali pozostatky v susedných lokalitách.

"Tento náš historicky prvý objav pohrebiska v Osake nám pomôže zistiť podrobnosti o pohrebných tradíciách bežných ľudí," poznamenal archeológ Jodži Hirata.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohé z kostrových pozostatkov boli natlačené v malých dierach, do ktorých ich zrejme pochovali.

Na viacerých nájdených kostrách zistili poškodenia končatín, čo naznačuje, že podľahli následkom epidémie. Túto teóriu podporuje aj hromadné pochovávanie obetí.

Archeológovia okrem telesných pozostatkov našli aj osobné predmety - mince, budhistické ružence, pokrývky hlavy, hrebene či hlinené bábiky. Objavili tiež zhruba 350 urien, čo naznačuje, že niektoré telá boli spopolnené.

Okrem ľudských kostier našli archeológovia aj zvyšky niekoľkých prasiat, dvoch koňov a niekoľkých mačiek uložených v nádobách.

Na mieste náleziska bola kedysi farmárska časť oddelená od mestskej komunity v blízkosti osackého hradu. Pohrebisko dnes leží blízko osackej hlavnej stanice. Našli ho počas príprav stavby mrakodrapu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


16 h

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Boris Vanya 5 h

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Sila je základný pojem vo fyzike. Prečo existuje?


a 1 ďalší 28. júl