Archeológovia v Japonsku vykopali pozostatky viac ako 1500 ľudí, z ktorých väčšina pravdepodobne zomrela počas epidémie v druhej polovici 19. storočia.
Boli pochovaní v masovom hrobe, ktorý objavili počas sanácie hlavnej železničnej stanice v Osake. Podľa vedcov to boli najmä mladí ľudia.
Už predtým, v rokoch 2016 - 2017, vykopali pozostatky v susedných lokalitách.
"Tento náš historicky prvý objav pohrebiska v Osake nám pomôže zistiť podrobnosti o pohrebných tradíciách bežných ľudí," poznamenal archeológ Jodži Hirata.
Mnohé z kostrových pozostatkov boli natlačené v malých dierach, do ktorých ich zrejme pochovali.
Na viacerých nájdených kostrách zistili poškodenia končatín, čo naznačuje, že podľahli následkom epidémie. Túto teóriu podporuje aj hromadné pochovávanie obetí.
Archeológovia okrem telesných pozostatkov našli aj osobné predmety - mince, budhistické ružence, pokrývky hlavy, hrebene či hlinené bábiky. Objavili tiež zhruba 350 urien, čo naznačuje, že niektoré telá boli spopolnené.
Okrem ľudských kostier našli archeológovia aj zvyšky niekoľkých prasiat, dvoch koňov a niekoľkých mačiek uložených v nádobách.
Na mieste náleziska bola kedysi farmárska časť oddelená od mestskej komunity v blízkosti osackého hradu. Pohrebisko dnes leží blízko osackej hlavnej stanice. Našli ho počas príprav stavby mrakodrapu.