Starovekí Egypťania mumifikovali nielen ľudí, ale aj zvieratá. Niektoré boli milovanými domácimi miláčikmi, ktorých pochovali s majiteľmi, iné do hrobiek vložili ako jedlo pre ľudí v posmrtnom svete, ďalšie zasa pochovávali, lebo boli posvätné.

S takýmito živočíchmi dokonca rozbehli aj biznis.
Egypťania ich chytali alebo priamo chovali, aby ich neskôr zabili, zabalzamovali a obviazali. Potom ich predávali návštevníkom chrámov, ktorí ich obetovávali bohom dúfajúc, že získajú ich priazeň.
Nová štúdia v časopise Scientific Reports teraz prináša detaily o živote troch mumifikovaných zvierat - mačky, vtáka a hada.
Pomocou modernej technológie vytvorili trojrozmerné skeny, ktoré odhalili aj pravdepodobnú príčinu smrti.
Priamy zásah do múmie nemožný
Psy, krokodíly, chrobáky zvané skarabey, jastraby, dokonca aj ibisy, vtáky podobné bocianom. Starovekí Egypťania mumifikovali množstvo zvierat. Počty sa odhadujú až na sedemdesiat miliónov.
Hoci archeologické nálezy môžu veľa prezradiť o starovekých rituáloch a praktikách, štúdium samotných zvierat je veľmi komplikované. Priamy zásah do múmie - ako napríklad jej rozbalenie pred divákmi, ktoré bolo obľúbené v Anglicku v polovici 18. storočia - je vylúčený.