SME

Posledným dvom samiciam nosorožca tuponosého severného odobrali vajíčka

Samice nie sú schopné donosiť plod.

Jedna z posledných samíc nosorožca tuponosého severného Fatu.Jedna z posledných samíc nosorožca tuponosého severného Fatu. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedcom a ochrancom prírody sa podarilo znova odobrať vajíčka dvom posledným žijúcim samiciam nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni).

Odobratie ôsmich vajíčok od Fatu a Najin, ktoré žijú v Ol Pejeta Conservancy v Keni, posúva vpred úsilie o zachránenie druhu od vyhynutia. Samice sú zároveň posledné dva žijúce jedince nosorožca tuponosého severného.

O vajíčka sa teraz postarajú odborníci v talianskom laboratóriu Avantea, kde sa ich pokúsia oplodniť zmrazenými spermiami už nežijúcich samcov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Žijú už iba dve samice nosorožca tuponosého severného. Urobili veľký krok pre ich záchranu Čítajte 

Fatu ani Najin nie sú schopné donosiť plody, vedci sa preto pokúsia oplodnené vajíčka vložiť do samice príbuzného druhu nosorožca tuponosého južného.

Vlani v auguste medzinárodný tím odborníkov odobral samiciam desať vajíčok, z ktorých sedem bolo životaschopných a z dvoch napokon vznikli embryá. O štyri mesiace neskôr tím odobral samiciam ďalších sedem vajíčok, z ktorých s pomocou zmrazených spermií vytvorili jedno embryo.

Ol Pejeta Conservancy získala dvoch samcov a dve samice nosorožca tuponosého severného v roku 2009 zo zoologickej záhrady Dvůr Králové. Oba samce však zomreli, jeden v roku 2014 a druhý predvlani. Spermie oboch vedci zmrazili v nádeji, že technológia pomôže v reprodukcii druhu a zachráni ho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu