BRATISLAVA. Biológovia objavili v Afrike drobného hmyzožravého cicavca, ktorého päťdesiat rokov považovali za strateného. Tenkonožca somálskeho (Elephantulus revoilii) našli vlani počas expedície v Džibutsku.
Tenkonožce sú podobné napríklad myšiam, no majú charakteristické pretiahnuté pysky podobné chobotu.
Nájdený cicavec patrí k jednému z dvadsiatich známych druhov týchto živočíchov na svete. Vedci ho poznali hlavne z 39 jedincov starých desiatky až stovky rokov, ktoré boli vystavené v múzeách.
Pasce s arašidovým maslom
Dosiaľ posledné vedecké záznamy o tomto "stratenom druhu" napriek pozorovaniam miestnych obyvateľov pochádzajú ešte zo 70. rokov minulého storočia.

"Boli sme naozaj nadšení, keď sme otvorili prvú pascu, v ktorej bol tenkonožec. Nevedeli sme, ktorý druh sa v Džibutsku nachádza, a keď sme videli charakteristickú vlastnosť - trochu chocholatý chvost, pozreli sme sa na seba a vedeli sme, že to je niečo výnimočné," vyjadril sa pre BBC člen expedície Steven Heritage z Lemurieho centra Dukovej univerzity v Spojených štátoch.
Tím odborníkov, ktorý svoj objav opísal v časopise PeerJ, počas expedície nastražil na dvanástich miestach viac ako tisíc pascí so zmesou arašidového masla, ovsených vločiek a droždia.
Malinkého živočícha chytili do prvej pasce, ktorú v Džibutsku nachystali. Celkovo počas expedície spozorovali dvanásť tenkonožcov somálskych a zhotovili aj ich prvé fotky a video pre vedecké účely.
Jeden z najhľadanejších stratených druhov
Vedci nespozorovali žiadne bezprostredné ohrozenie životného prostredia tenkonožca. Je neprístupné a ďaleko od poľnohospodárstva a ľudského rozvoja.
Je možné, že drobné cicavce sú mimo Somálska rozšírené nielen do Džibutska, ale možno aj do Etiópie.
Tenkonožec somálsky
- Pred súčasným objavom ho naposledy videli v roku 1968.
- Obýva púšte, savany a krovinaté oblasti na severe Afrického rohu.
- Dospelý jedinec je veľký ako myš.
- Tvorí pár na celý život.
- Dokáže behať rýchlosťou až 30 kilometrov za hodinu.
Podľa organizácie Global Wildlife Conservation patria tenkonožce somálske medzi 25 "najhľadanejších stratených druhov". Ich znovuobjavenie je podľa jej člena Robina Moorea "vítané a skvelé".
"Zvyčajne, keď znovuobjavíme stratený druh, nájdeme jedného alebo dvoch jedincov a musíme konať rýchlo, aby sme sa pokúsili zabrániť ich hroziacemu vyhynutiu," uviedol.
Džibutský ekológ Husajn Rajaleh, ktorý sa k expedícii pridal, uviedol, že ľudia v Džibutsku nikdy nepovažovali spomenuté tenkonožce za stratené. Nový výskum však tohto živočícha podľa jeho slov vracia späť do vedeckej komunity, čo sa cení.
Vedci plánujú na rok 2022 ďalšiu expedíciu, v rámci ktorej chcú dať na jednotlivé tenkonožce navigačné zariadenia, aby mohli študovať ich správanie a ekológiu.
DOI: 10.7717/peerj.9652