Tehly už tisícky rokov tvoria základ stien domov, iné využitie prakticky nemajú. Mohlo by sa to však čoskoro zmeniť.
Vedci našli spôsob, ako by stavebný materiál mohol uchovávať elektrickú energiu. Štúdia v časopise Nature Communications takisto ukazuje, ako upravené tehly napájajú malú zelenú diódu.
Využiť sa takto dajú bežne dostupné tehly.
Červené farbivo tehál je kľúčom

Nová technológia premieňa pálené tehly na superkondenzátor.
Tento typ akumulátora dokáže veľmi rýchlo zhromaždiť a aj odovzdať veľké množstvo elektrickej energie. Oproti batériám zvládne superkondenzátor mnohonásobne viac nabíjacích cyklov bez toho, aby stratil čosi zo svojej kapacity.
Novú technológiu vytvorili tak, že tehly najprv ohriali parou z chemikálií. Tá v nich rozpustila minerál zvaný hematit, ktorý im dáva červené sfarbenie.
Na tehly následne naniesli povlak vodivého polyméru, ktorý tvoria drobné nanovlákna. Sú schopné preniknúť do pórovitej štruktúry tehál a vyplniť ju.
Stavebný materiál mal v takejto podobe namiesto červeného nádychu tmavú hnedo-modrú farbu.
Na jedno nabitie trojica tehál napájala malú diódu desať minút.
"Ak spojíte pár tehál, ľahko tak môžete napájať mikroelektronické senzory," dopĺňa v tlačovej správe Washingtonovej univerzity v St. Louis chemik Julio D'Arcy.
Funguje aj pod vodou
Vedci veria, že technológia sa dá ešte zlepšiť. Už počas testov ju natreli izolačným povlakom, ktorý tehlám umožnil fungovať aj pod vodou. Takisto je možné zvýšiť kapacitu takto upraveného stavebného materiálu, napríklad pridaním oxidov kovov.
“Ak spojíte pár tehál, ľahko tak môžete napájať mikroelektronické senzory.
„
Otázkou zostáva, či po úprave tehlám zostáva ich pevnosť. Vedci túto vlastnosť v štúdii neskúmali.
Skôr navrhujú, že by mohli slúžiť ako dekorácia, ktorá by mohla byť napojená napríklad na solárne panely a fungovať napríklad ako zdroj energie na núdzové osvetlenie v budovách.
DOI: 10.1038/s41467-020-17708-1