SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Morský ľad zrejme zmizne z Arktídy skôr, než sme si mysleli

Arktída sa otepľuje veľmi rýchlo.

Ilustračná fotografia. Arktída sa topí výrazne rýchlejšie než zvyšok sveta.Ilustračná fotografia. Arktída sa topí výrazne rýchlejšie než zvyšok sveta. (Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center)

Arktída sa otepľuje rýchlejšie, než predpokladajú súčasné klimatické modely.

Morský ľad z nej pravdepodobne zmizne skôr, než sme si mysleli, vyplýva zo štúdie publikovanej v časopise Nature Climate Change, na ktorú v pondelok upozornil Inštitút Nielsa Bohra na Kodanskej univerzite.

Teplota veľmi rástla

Teploty v Arktíde za posledných 40 rokov rástli o jeden stupeň Celzia za desaťročie. V oblasti Barentsovho mora a v okolí nórskeho súostrovia Špicbergy dokonca o 1,5 stupňa Celzia za desaťročie.

Súvisiaci článok Sibírske horúčavy by bez klimatickej zmeny boli takmer nemožné Čítajte 

"Naša analýza podmienok v Severnom ľadovom oceáne ukazuje, že sme podcenili tempo rastu teploty v najspodnejšej vrstve atmosféry. Spôsobilo rýchlejšie roztápanie morských ľadovcov, než sme sa domnievali," vysvetlil Jens Hesselbjerg Christensen, profesor z Kodanskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Christensenov tím spoločne s medzinárodnými kolegami porovnali súčasné zmeny v teplotách v Arktíde s inými klimatickými zmenami, o ktorých majú vedci vedomosti - najmä so zmenami teplôt v Grónsku počas poslednej ľadovej doby.

"Náhly nárast teploty, ktorý sledujeme v Arktíde, sme zaznamenali iba počas poslednej ľadovej doby. V tom čase sa v Grónsku v rozmedzí 40 až 100 rokov zvýšila teplota niekoľkokrát v rozmedzí od desať do dvanásť stupňov," priblížil Christensen.

Rýchle zmeny

Zmeny sú počas letných mesiacov také rýchle, že morský ľad pravdepodobne zmizne skôr, než predpokladajú klimatické modely.

klimatológ Jens Hesselbjerg Christensen

Christensen tvrdí, že takýto rýchly nárast teploty v Arktíde predpokladajú iba najpesimistickejšie klimatické modely Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC).

"Zmeny sú počas letných mesiacov také rýchle, že morský ľad pravdepodobne zmizne skôr, než predpokladajú klimatické modely," dodal Christensen.

SkryťVypnúť reklamu

Zabrániť tomu podľa Christensena môže jedine dodržiavanie Parížskej klimatickej dohody. Krajiny sa ňou zaviazali udržať oteplenie výrazne pod dvomi stupňami Celzia v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou.

DOI: 10.1038/s41558-020-0860-7

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 11 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu