Takmer polovica posledného nedotknutého ľadového šelfu v Kanade sa rozlomila na obrovské kryhy. Vedci vinia globálne otepľovanie, pre ktoré boli v oblasti nadpriemerne vysoké teploty.

Milnov ľadový šelf, ktorý má vyše štyritisíc rokov, sa nachádza na severe Ellesmerovho ostrova pri Grónsku.
Ľadové šelfy sú hrubé plošiny, ktoré vystupujú z pevniny a prenikajú do mora. K teleniu Milnovho šelfu, ako sa odborne rozlomenie nazýva, došlo počas 30. a 31. júla.
Zo šelfu sa odlomila obrovská kryha s plochou približne 79 štvorcových kilometrov, je to takmer trikrát viac ako rozloha bratislavskej Petržalky. Udalosť zachytili družicové snímky.
Kryha sa v nasledujúcich dňoch ďalej rozlomila na dve, jednu s plochou 55 a druhú s plochou 24 štvorcových kilometrov.
Za rozlomením vedci vidia globálne otepľovanie.
"Nadnormálne teploty, morské vetry a voda pred ľadovým šelfom tvoria recept na telenie," píše sa na Twitteri kanadskej ľadovej služby ECCC.
5 stupňov Celzia
O toľko boli vyššie teploty od mája do začiatku augusta v porovnaní s priemerom rokov 1980 až 2010.
V oblasti boli od mája do začiatku augusta o päť stupňov Celzia vyššie teploty než bol priemer rokov 1980 až 2010. Arktída ako taká sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok sveta.
"Bez pochýb je za tým klimatická zmena," upozornil pre agentúru AP výskumník Luke Copland z Ottawskej univerzity.
Samotný Milnov ľadový šelf má teraz rozlohu vyše sto štvorcových kilometrov. Vedci sa obávajú, že by sa v dohľadnej dobe mohol rozlomiť ešte viac, pretože na viacerých miestach sú už ďalšie pukliny.
Loading
...