Tretia etapa rekonštrukcie Bratislavského hradu priniesla archeologický nález pod budovou na Severných hradbách.
Je ním drevozemný val z 11. storočia, ktorý má mimoriadnu historickú a kultúrnu hodnotu. O objave vo štvrtok informoval vedúci Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan.
Nález sprístupnia v roku 2023
V priestore plánovanej strojovne na Severných hradbách sa podarilo odkryť zachovanú zuhoľnatenú konštrukciu opevnenia postaveného z mohutných dubových brvien. Siahali do výšky viac ako dva metre.
Zhorela pravdepodobne ešte v 11. storočí a jej mohutná viacmetrová deštrukcia zásadne zmenila ráz terénu a vytvorila dnešný reliéf hradného kopca.

Patrí k najlepšie zachovaným opevneniam z tejto doby v strednej Európe.
"Podobný nález je v stredoeurópskom kontexte výnimočný, obdobný môže návštevník vidieť pod nádvorím Pražského hradu," zhodnotil riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay.
Pamiatka by mohla byť zreštaurovaná do roku 2023 a nálezy by mohli byť verejnosti sprístupnené v roku 2023.
Významné centrum
Bratislava bola podľa archeológov v 11. storočí významným župným uhorským centrom.
“Podobný nález je v stredoeurópskom kontexte výnimočný, obdobný môže návštevník vidieť pod nádvorím Pražského hradu.
„
Na hrade musela podľa ich slov sídliť významná vojenská posádka a istý čas aj posádka poľského vládcu Boleslava Chrabrého, ktorý toto územie dočasne obsadil.
Mesto nebolo oveľa väčšie ako Hainburg. Rozsiahlejšou bola v tomto období Nitra.
Drevozemný val z dubového dreva bol na Slovensku prvým príkladom konzervácie zuhoľnateného dubového dreva. Dodali, že výskumy potvrdili výnimočnosť tejto strategickej vyvýšeniny nad Dunajom.