WASHINGTON. Misia Mars 2020 mala niekoľko hodín po štarte z Mysu Canaveral technické problémy. Vesmírna loď s roverom Perseverance sa prepla do núdzového režimu a fungovali len základné systémy.
Šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) uistil, že loď je v poriadku.
Informovala o tom agentúra AFP.
Neočakávané ochladenie
Podľa zistení NASA sa kozmická loď sa dostala do núdzového režimu. Príčinou bolo väčšie ochladenie lode, než sa čakalo, keď bola v tieni Zeme.
Núdzový režim znamená, že fungujú len najzákladnejšie systémy potrebné pre chod.

Riadenie misie po zistení problému vykonáva kompletnú previerku kozmickej lode a obnovuje pôvodné nastavenia. Loď sa taktiež už dostala z tieňa planéty a teplota sa dostala na normálnu úroveň.
"Perseverance je v poriadku a na ceste na Mars," napísal na Twitteri šéf NASA Jim Bridenstine.
Podľa zástupcu manažéra projektu Matta Wallaca nebolo prepnutie do núdzového režimu závažné. Podobnú situáciu zažili už počas štartu lode s roverom Curiosity v roku 2011.
Robotické vozidlo Perseverance a experimentálny vrtuľník Ingenuity by na povrchu Marsu mali pristáť 18. februára 2021. Ich úlohou bude predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse.
Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty, pričom má zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.
Základňa pre lety na Mars
Táto misia na Mars je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami, uviedla NASA.
Podľa plánov NASA by v roku 2024 mala na Mesiaci pristáť prvá žena a ďalší muž. S trvalou prítomnosťou ľudí na Mesiaci sa ráta do ďalších ôsmich rokov.
Mesiac by mal potenciálne slúžiť ako základňa pre lety na Mars.