Ako veľmi sa naša planéta oteplí do konca storočia pod vplyvom skleníkových plynov, ak ich ľudia nijako neobmedzia?

Viac ako štyridsať rokov bol odpoveďou celkom široký teplotný rozsah - podľa neho sa mala Zem otepliť o 1,5 až 4,5 stupňa Celzia. Platil pre scenár, v ktorom sa množstvo oxidu uhličitého v ovzduší zdvojnásobí oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou.
Na oteplenie iba o 1,5 stupňa sa nemôžeme vôbec spoliehať. Tieto doterajšie nízke odhady sú totiž extrémne nepravdepodobné, píšu vedci v tlačovej správe.
Ukazuje to nová štúdia zverejnená v časopise Review of Geophysics, ktorá teplotný rozsah budúceho oteplenia spresňuje.
Zvyšovanie množstva plynu
Oxid uhličitý je jeden z najvýznamnejších skleníkových plynov, ktorý poháňa ľuďmi spôsobenú klimatickú zmenu. Do vzduchu sa dostáva hlavne pri využívaní fosílnych palív v doprave a priemysle. Čím viac ho v atmosfére je, tým viac tepla sa v nej zachytáva.
2060
Rok, keď podľa autorov štúdie dosiahneme dvojnásobnú koncentráciu oxidu uhličitého v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou.
Koncentrácia plynu v ovzduší sa od 19. storočia neustále zvyšovala.
Dnes je už takmer 1,5-krát vyššia oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou.
V dôsledku zvýšenej koncentrácie plynu sa zemská atmosféra v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou oteplila o približne o 1,1 stupňa Celzia.
Ak bude súčasný trend vypúšťania emisií skleníkového plynu pokračovať, podľa autorov novej štúdie môže dosiahnuť dvojnásobok hodnoty pred priemyselnou revolúciou už okolo roku 2060.
Nová štúdia uvádza, že pri takejto hladine oxidu uhličitého by sa planéta najpravdepodobnejšie oteplila v rozmedzí od 2,6 do 3,9 stupňa Celzia.