SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Na Antarktíde našli aktívny únik metánu. Dostáva sa do atmosféry

Dôvod úniku je nejasný.

Biele povlaky sú v skutočnosti mikróby. Ak ich vedci objavia, môžu si byť istý, že našli únik metánu.Biele povlaky sú v skutočnosti mikróby. Ak ich vedci objavia, môžu si byť istý, že našli únik metánu. (Zdroj: Andrew Thurber/Oregon State University)

Vedci objavili prvý aktívny únik metánu z morského dna na Antarktíde.

Tento skleníkový plyn sa bude z antarktických oblastí uvoľňovať čoraz vo väčšom množstve, keď začne z dôvodu klimatickej ustupovať kontinentálny ľadovec.

Metán je veľmi silný skleníkový plyn. Jeho uvoľňovanie z dosiaľ „uzavretých“ prirodzených zásobárni iba urýchli otepľovanie planéty.

Objav úniku opisuje výskum vo vedeckom časopise Proceedings of the Royal Society B.

Násobne silnejší

Únik metánu sa nachádza v desaťmetrovej hĺbke v Rossovom mori na mieste známom ako Cinder Cones a objavili ho potápači ešte v roku 2011. Vedci sa na miesto vrátili v roku 2016, keď našli ďalší únik.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Uhlíková daň skutočne zníži svetové emisie oxidu uhličitého Čítajte 

Veľké množstvá metánu sa nachádzajú pod ľadovcami, ale aj pod arktickým permafrostom (trvale zamrznutá pôda). Antarktída by pritom mohla podľa odhadov ukrývať približne štvrtinu morského metánu. Preto je objav aktívneho úniku v Antarktíde taký alarmujúci.

Pri vysokých teplotách hrozí, že plyn sa z týchto miest uvoľní. Tento moment považujú vedci za jeden z klimatických bodov, odkiaľ niet návratu.

Metán je totiž 25-krát silnejší pri otepľovaní atmosféry ako oxid uhličitý. Ak sa uvoľní z obrovských prirodzených zásobárni, klimatická zmena sa iba zhorší.

Mikróby nestíhajú

Vedci sa čiastočne spoliehali na to, že o prípadné úniky plynu v oceánoch sa postarajú aj mikróby. Niektoré sa totiž metánom živia a aspoň časť z neho tak neskončí v ovzduší.

Podobné mikróby našli aj v Antarktíde, no na mieste úniku sa začali objavovať až po piatich rokoch od objavenia a je ich tak málo, že mu nedokázali zabrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Metán z miesta naďalej rýchlo uniká do oceánu. Môže trvať päť až desať rokov, kým bude mikrobiotická kolónia schopná pojedať unikajúci metán.

Pomalý výskyt mikróbov na Cinder Cones a aj to, že sa únik nenachádza vo veľkej hĺbke, takmer s istotou znamená, že sa metán dostáva až do atmosféry.

Výskum je dôležitý pre klimatické modely, ktoré v súčasnosti nerátajú s oneskorením výskytu mikróbov.

Práve oneskorenie konzumácie metánu je podľa vedcov „najdôležitejšie zistenie“ ich výskumu.

„Nie je to dobrá správa,“ povedal pre web Guardian Andrew Thurber z Oregonskej štátnej univerzity, ktorý viedol výskum.

Neznámy dôvod

Dôvod úniku, ktorý na ploche 70 metrov naznačujú biele zhluky mikróbov, zostáva nejasný. Vedci však zatiaľ vylúčili možnosť, že by ho spôsobilo samotné globálne otepľovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Rossovo more sa totiž zatiaľ významne neohrialo.

Súvisiaci článok Sibírske horúčavy by bez klimatickej zmeny boli takmer nemožné Čítajte 

„Je to záhada, na ktorú ešte stále nemáme odpoveď. Únik sa síce nachádza na jednej strane aktívneho vulkánu, ale nezdá sa, že je to z toho,“ skonštatoval Thurber.

Zdrojom samotného metánu sú pravdepodobne rozkladajúce sa ložiská rias pochované pod sedimentmi, ktoré sú zrejme staré tisícky rokov.

Potenciálny návrat vedcov na Antarktídu je zatiaľ otázny, keďže vo svete panuje pandémia koronavírusu. Na Antarktídu sa zatiaľ nedostal, ale riziko nákazy narušilo mnohé expedičné plány.

Päť rokov, počas ktorých únik preskúmali dvakrát, nemusí byť dostatočne dlhé obdobie na väčšie závery, myslí si Jemma Wadhamová z Univerzity v Bristole, ktorá sa na výskume nepodieľala.

„Bolo by dobré vidieť, čo sa stane s únikom v budúcnosti. Objav vás tiež núti zamyslieť sa, či sú tieto javy v Antarktíde bežnejšie, alebo na ne narazíme iba zriedka,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1098/rspb.2020.1134

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Aby im neublížil online svet.


7 h
Ilustračné foto.

Ľudia prídu o hodiny spánku.


20. máj
Kozmická loď Starliner sa približuje k ISS.

Boeing chce konkurovať SpaceX a v budúcnosti plánuje využívať Starliner na prepravu astronautov.


TASR 21. máj
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 21. máj
SkryťZatvoriť reklamu