Washington 30. januára (TASR) - Srdcové ochorenie predsieňová fibrilácia sa dá natrvalo odstrániť elektromagnetickým ožarovaním. Informovali o tom americkí vedci, ktorí ukončili príslušnú štúdiu.
Termínom predsieňová fibrilácia sa označujú rýchle a nepravidelné sťahovanie srdcových predsiení. Pri tejto poruche nie je všetka krv prečerpaná z predsiení do srdcových komôr. V krvi sa môžu tvoriť zrazeniny, ktoré by mohli spôsobiť infarkt.
Vedci na základe predchádzajúcich výskumov predpokladajú, že predsieňová fibrilácia má pôvod v bunkách stien pľúcnych žíl. Tieto bunky môžu spontánne vysielať elektrické impulzy, ktoré narušia srdcový rytmus, povedal kardiológ Hakan Oral z University of Michigan. Ožarovaním sa dajú bunky s abnormálnou elektrickou aktivitou oddeliť od zvyšku srdca.
Oral a jeho kolegovia liečili 70 pacientov s predsieňovou fibriláciou, u ktorých lieky nezabrali. Pomocou katétra najprv vypátrali bunky v pľúcnych žilách blízko srdca, ktoré viedli elektrické impulzy zo žilovej steny k srdcu. Tieto bunky potom zničili silným rádiovým žiarením.
Päť mesiacov po zákroku sa 52 zo 70 pacientov zbavilo predsieňovej fibrilácie, informuje časopis Circulation. Nová technika pomôže najmä ľuďom s epizodickými poruchami srdcového rytmu. V prípade trvalej poruchy nebolo ožarovanie cez katéter až také účinné. Zákrok je podľa Orala nutné uskutočniť ešte predtým, ako epizodická predsieňová fibrilácia prejde do trvalej.