SME

V Kanade vyvinuli novú rýchlu metódu detekcie DNA škodcov stromov

Metóda nevyžaduje si žiadne komplikované procesy alebo chemikálie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Kanadskí vedci vyvinuli novú rýchlu metódu detekcie DNA, ktorá dokáže identifikovať škodce a patogény napádajúce stromy.

Informoval o tom portál ScienceDaily.

Metóda, na ktorej spolupracovali odborníci z University of British Columbia (UBC), ministerstva pre prírodné zdroje a Kanadskej agentúry pre kontrolu potravín, je schopná identifikácie za menej ako dve hodiny a nevyžaduje si žiadne komplikované procesy alebo chemikálie.

V súčasnosti tento proces trvá niekoľko dní, keďže je potrebné poslať vzorky na testy do laboratória.

SkryťVypnúť reklamu

"Niekedy je škvrna, len škvrnou. Inokedy je to smrteľná huba alebo exotický hmyz, ktoré sa doviezli v prepravnom kontajneri a majú potenciál zničiť miestne parky, lesy a farmy. Takže chcete čo najskôr vedieť, na čo sa pozeráte, aby ste mohli pozbierať viac vzoriek a posúdiť rozsah invázie alebo začať s tvorbou akčného plánu," priblížil motiváciu za metódou profesor lesného hospodárstva na UBC Richard Hamelin, ktorý sa podieľal na návrhu systému.

Nová metóda, ktorú opisuje štúdia v odbornom žurnále PLOS One, si vyžaduje získanie vzoriek, ako napríklad listov, halúzok alebo častí tiel hmyzu, ktoré sa dajú do skúmavky a následne do malého batériou poháňaného termocykléru, v tomto prípade modelu Franklin americkej spoločnosti Biomeme. Zariadenie následne zhodnotí či sa skúmané fragmenty DNA zhodujú s genomickým materiálom cieľového druhu a vytvorí signál, ktorý je možné vizualizovať na spárovanom smartfóne.

SkryťVypnúť reklamu

Metóda sa spolieha na PCR (polymerázová reťazová reakcia, pozn. red.) testovanie, ktoré sa v súčasnosti používa aj pri identifikácii nákazy novým koronavírusom. PCR testovanie efektívne analyzuje DNA, a to tak, že prostredníctvom zahrievacích a ochladzovacích cyklov posilňuje časti genetického materiálu na zistiteľnú úroveň.

"S týmto systémom môžeme s takmer stopercentnou presnosťou povedať, či ide o zhodu alebo nie, či sa pozeráme na ohrozujúci invazívny druh alebo ten, ktorý je neškodný," vysvetlil Hamelin s tým, že dokáže analyzovať až deväť vzoriek toho istého alebo iného druhu naraz. Jeho výhodou je aj to, že nie je ťažký - termocyklér váži len 1,3 kilogramu. "Je dostatočne ľahký na to, aby sa vám zmestil do batohu a ešte tam zostane miesto," dodal Hamelin.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci metódu testovali na invazívnych druhoch ako sú mola Lymantria dispar asiatica, huba Mechúrnatka vejmutovková či patogén Phytophthora ramorum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu