V hĺbkach mora, kam sa slnečné svetlo nedostane, sa predátori spoliehajú na svoje vlastné svetielkovanie. V absolútnej tme stačí aj málo svetla, ktoré by sa od tela koristi odrazilo a prezradilo, kde je.
V takýchto chvíľach môže byť výhodou, ak dokážete s temnotou splynúť.
V novej štúdii v časopise Current Biology vedci opisujú, že prinajmenšom šestnásť druhov hlbokomorských rýb má ultračiernu pokožku, ktorá pohltí prakticky všetko svetlo.
Aj pri jasnom svetle sa zdajú ako čierne siluety bez výrazných čŕt. Vo veľkých hĺbkach, kam slnečné lúče nedosiahnu, sú prakticky neviditeľné.
Nemohli ich odfotiť
Nová štúdia začala vo chvíli, keď jej autori chytili do hlbokomorských sietí niekoľko výrazne čiernych rýb. Nech sa snažili, ako len chceli, ani najmodernejšie vybavenie nedokázalo na fotkách zachytiť detaily na rybách.

"Bolo celkom jedno, ako ste nastavili aparát či osvetlenie - ryby pohltili úplne všetko svetlo," píše v tlačovej správe Smithsonovho inštitútu zoologička Karen Osbornová. Neskôr sa na more vydali opäť a chytili celkovo šestnásť výrazne čiernych rýb.
Laboratórne testy ukázali, že živočíchy pohltili viac ako 99,5 percenta svetla, ktoré na ne dopadlo. To znamená, že sú ultračierne.
Ani čierny papier sa na ne nechytá. Odrazí totiž približne desať percent dopadajúceho svetla.