SME

Zverejnili najbližší záber Slnka. Našli na ňom ohniská

Sonda Solar Orbiter poslala prvé dáta.

Jedno z novoobjavených ohnísk na zábere zo sondy Solar Orbiter. Krúžok v ľavom rohu naznačuje veľkosť Zeme v porovnaní s pozorovanou oblasťou.Jedno z novoobjavených ohnísk na zábere zo sondy Solar Orbiter. Krúžok v ľavom rohu naznačuje veľkosť Zeme v porovnaní s pozorovanou oblasťou. (Zdroj: Solar Orbiter/EUI Team/ESA & NASA; CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL)

Vedci vo štvrtok zverejnili prvé zábery Slnka, ktoré zachytila európska vesmírna sonda Solar Orbiter z rekordnej vzdialenosti 77 miliónov kilometrov od jeho povrchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z takejto blízkosti zatiaľ našu hviezdu žiadny stroj nepozoroval. Už na prvých záberoch vedci objavili dosiaľ nevidené útvary.

Ohniská na Slnku

Na blízkych záberoch objavili vedci novú črtu - akési malé "ohniská".

"Tieto ohniská sú malými príbuznými slnečných erupcií. Sú zrejme

prinajmenšom miliónkrát, možno až miliardukrát menšie," vysvetľuje v tlačovej správe NASA astrofyzik David Berghmans z Kráľovského observatória v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú doslova všade, kam sa pozriete."

Odborníci zatiaľ nevedia, či sú len menšou verziou slnečných erupcií, alebo fungujú na úplne inom mechanizme.

Existenciu drobných explózií, známych ako nanoerupcie, predpovedajú aj teoretici. Môžu zohrávať rolu pri ohrievaní vonkajšej atmosféry Slnka - korony - ktorá jé tristokrát horúcejšia ako samotný povrch Slnka.

Aby sa o ohniskách dozvedeli viac, budú ich musieť ďalej skúmať.

"Už túžobne očakávame ďalšie súbory dát," dopĺňa astrofyzik Frédéric Auchère z Francúzska.

Zostať v spojení

Aj iné zábery ukazujú sľubnú budúcnosť misie Solar Orbiter. Jeden z nástrojov objavil zodiakálne svetlo - je to slnečné svetlo, ktoré sa odráža od medziplanetárneho prachu.

Je také slabé, že ho normálne nie je vidno pre silnú žiaru Slnka. Aby nástroj zodiakálne svetlo odfotil, musel znížiť žiaru Slnka na bilióntinu pôvodnej jasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto zábery dodávajú vedcom dôveru, že keď sa dostanú k Slnku so sondou ešte bližšie, budú môcť pozorovať aj štruktúry slnečného vetra.

Sonda Solar Orbiter je spoločným projektom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Do vesmíru ju vyslali 10. februára, má za úlohu pozorovať dynamiku správania sa Slnka, ktoré môže vypnúť elektroniku na satelitoch a zhoršiť rádiokomunikáciu. Vedcom môže pomôcť lepšie predvídať tieto situácie.

"Situácia s koronavírusom nám dokázala, aké dôležité je zostať v spojení a satelity sú súčasťou tohto prepojenia. Je teda veľmi dôležité, že sa naučíme o Slnku niečo viac, môžeme tak predpovedať jeho počasie, vesmírne počasie, rovnako, ako sa to učíme o počasí tu na Zemi," povedala pre BBC Caroline Harper z Britskej vesmírnej agentúry.

Solar Orbiter by sa mala neskôr priblížiť k Slnku na menej ako 43 miliónov kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie snímky sonda zaznamenala 15. júna pri prechode perihéliom, bodom, keď je jej obežná dráha najbližšie ku hviezde.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


55
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu