SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Firmy, medzi nimi aj operátori, nútia ľudí platiť namiesto nich poplatky

BRATISLAVA - Chcete zaplatiť účet za telefón alebo mobil priamo v pobočke banky vkladom na účet?

Tatra banka od klienta vkladajúceho na účet telekomunikačných firiem vypýta 11 korún navyše.

FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

Banka od vás zinkasuje poplatok, ktorý však nie je pre banku, ale pre firmu, ktorej účet platíte. Túto novinku si s bankami vybavujú spoločnosti, ktoré v pravidelných intervaloch prijímajú veľké množstvo úhrad. Ide napríklad o Slovak Telecom, Orange, T-Mobile alebo UPC.

Banky si podľa svojich sadzobníkov bežne žiadny poplatok za vklad peňazí na účet nepýtajú. "Poplatok za vklad v hotovosti na účty vybraných právnických osôb vo výške 11 korún je zriadený na žiadosť spomínaných právnických osôb," potvrdil hovorca Tatra banky Roman Začka. Ide pritom o firmy, z ktorých činnosti vyplýva, že na ich účty je pravidelne vkladaných veľa peňazí v hotovosti, ako sú bytové družstvá či telekomunikačné spoločnosti. "Tento systém prenáša na vkladateľa poplatok, ktorý by inak znášala právnická osoba," povedal Začka.

Oslovené firmy však popreli, že by žiadali o zavedenie tohto poplatku. "Ide výhradne o bankový poplatok, ktorý spoločnosť UPC Slovensko zákazníkom neúčtuje a ani ho nedostane. Čiže je to poplatok konkrétnej banky, ktorý jej v plnej výške aj ostane," povedal Jaroslav Kolár z agentúry Neopublic, ktorá zastupuje poskytovateľa káblovej televízie UPC. V ďalšej odpovedi však povedal, že zákazníkov chcú motivovať k bezhotovostnému - elektronickému plateniu faktúr.

Rovnako hovorca Slovak Telecomu Radoslav Bielka vyhlásil, že "poplatok je transakčným poplatkom banky a je určený platným sadzobníkom poplatkov banky. Slovak Telecom nemá na jeho výšku vplyv a ani sa na ňom nepodieľa".

Juraj Droba z firmy T-Mobile hovorí, že banky si štandardne účtujú poplatok za vklad na účet. "My banku o účtovanie takého poplatku nežiadame, je to súčasťou cenovej politiky banky. Tento poplatok znáša buď vkladateľ alebo majiteľ účtu," vraví Droba. Ďalej však hovorí, že "ide len o rozhodnutie firmy, či bude, alebo nebude tento poplatok za klientov znášať".

Slovenská sporiteľňa rovnako ako Tatra banka zaznamenala požiadavky niektorých klientov na spoplatnenie vkladu na účet. "Ide predovšetkým o energetické firmy a správcov bytov," povedala hovorkyňa sporiteľne Eva Güttlerová. Náklady na vklad hotovosti na účet totiž predstavujú 22 korún a platí ich majiteľ účtu. "Prenášaním poplatkov na toho, kto peniaze vkladá, sa snažia časť spracovateľských nákladov preniesť na svojich klientov resp. motivovať ich k bezhotovostným úhradám," hovorí Güttlerová. Doteraz sporiteľňa poplatky za vklad žiadnej spoločnosti nezaviedla, v blízkej budúcnosti však pravdepodobne k takejto úprave dôjde.

Vyberanie poplatkov za vklady na podnikateľské účty potvrdila aj VÚB banka. "Nie je to žiadna rarita a tento poplatok majú aj iné banky," vraví hovorkyňa VÚB Alena Walterová.

"Ak poplatok nie je štandardne účtovaný, ide o poškodzovanie klienta," tvrdí Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov. Podľa neho by firmy mohli byť pri platbách solidárne a tento poplatok neprenášať na klienta. Tí im totiž platia vysoké účty.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.
Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.