SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Svet pred 75 rokmi vstúpil do atómového veku. Ako vyzeral prvý test jadrovej zbrane (foto)

Krajiny vykonali vyše dvetisíc testov.

Prvé sekundy atómového veku sveta. Vo štvrtok 16. júla 2020 ubehlo 75 rokov od prvého jadrového testu, ktorý sa udial v štáte Nové Mexiko, na území dnešnej raketovej strelnice White Sands.Prvé sekundy atómového veku sveta. Vo štvrtok 16. júla 2020 ubehlo 75 rokov od prvého jadrového testu, ktorý sa udial v štáte Nové Mexiko, na území dnešnej raketovej strelnice White Sands. (Zdroj: Los Alamos National Laboratory)

"Teraz sme všetci sukini synovia."

Tak znela veta, na ktorú sa bezprostredne po prvom jadrovom teste Trinity zmohol jeho vedúci pracovník Kenneth Bainbridge. Práve totiž na vlastné oči videl, čo spolu s ostatnými zanechali svetu.

Bolo 16. júla 1945. To, čo nastalo krátko pred pol šiestou ráno, si nik dovtedy nevedel predstaviť.

Odrazu vyšľahlo svetlo jasnejšie než tisíc sĺnk. Ohnivá bublina sa postupne zmenila na tvar pripomínajúci hríb. Svetlo ožiarilo všetko navôkol.

O šestnásť sekúnd tlaková vlna zasiahla základný tábor vzdialený štyridsať kilometrov, kde pozorovatelia pocítili teplo ako z rúry.

SkryťVypnúť reklamu

Test prvej jadrovej výbušniny bol ekvivalentom výbuchu dvadsiatich kiloton trinitrotoluénu.

Tlakovú vlnu pocítili až vo vzdialenosti 160 kilometrov od miesta výbuchu. Ikonický hríbový oblak dosiahol do výšky dvanásť kilometrov.

Začal sa atómový vek ľudstva.

Načítavam video...

Po tom, ako test Trinity preukázal funkčnosť dizajnu, rovnaký návrh výbušniny použili aj pri bombe Fat Man zhodenej 9. augusta 1945 na japonské mesto Nagasaki. Bomba Little Boy, ktorú o tri dni skôr zvrhli na Hirošimu, bola iného typu.

Odvtedy viaceré krajiny sveta vykonali vyše dvetisíc jadrových testov. Väčšina sa uskutočnila v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Viac ako tisíc si pripísali Spojené štáty, viac ako sedemsto zasa Sovietsky zväz/Rusko.

Testovanie prebiehalo pod zemou, pod vodou v atmosfére, alebo mimo atmosféry vo výške niekoľkých desiatok kilometrov nad povrchom.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi jadrové mocnosti naďalej patria Francúzsko, Veľká Británia, Čína, India, Pakistan a Severná Kórea. Predpokladá sa, že jadrové zbrane má aj Izrael, no ten sa k vlastníctvu nepriznáva.

Obdobie od júna 1998 do októbra 2006 bolo najdlhšie v histórii bez jediného jadrového testu. Pokoj prerušila Severná Kórea, ktorá dodnes ako jediná sporadicky vykonáva testy.

Satelitná mapa miesta, kde pred 75 rokmi došlo k prvému jadrovému testu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu