Dokážete si predstaviť blesk, ktorý by bol viac ako jeden a polkrát dlhší než Slovensko?

Takýto úkaz zaznamenali meteorológovia nad Južnou Amerikou 31. októbra 2018.
Oblohu nad južnou Brazíliou preťal v horizontálnej dĺžke 709 kilometrov, čím sa stal najdlhším zaznamenaným bleskom v histórii.
Vedci zo Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) potvrdili rekord pomocou družicových meraní. Oznámenie prišlo po dlhodobom vyhodnocovaní údajov.
Na porovnanie, vzdušná čiara medzi najzápadnejším a najvýchodnejším bodom Slovenska - pri obciach Záhorská Ves a Nová Sedlica - je dlhá takmer 429 kilometrov.
Rekordný "megablesk" bol viac ako dvakrát dlhší než predošlý rekordér. Bol ním blesk s dĺžkou 321 kilometrov, ktorý zaznamenali 20. júna 2007 v americkej Oklahome.
709 kilometrov
- Nová rekordná dĺžka blesku zaznamená nad južnou Brazíliou.
WMO oznámila taktiež nový rekord v trvaní blesku. Nad severnou Argentínou sa 4. marca 2019 postupne rozvíjal blesk, ktorý trval 16,73 sekundy.
Predošlým najdlhšie trvajúcim bol blesk nad južným Francúzskom, ktorý zaznamenali 30. augusta 2012 a trval 7,74 sekundy.
"Je pravdepodobné, že jestvujú ešte väčšie extrémy. So zlepšujúcou sa technológiou na detekciu blesku ich budeme môcť pozorovať," napísal v tlačovej správe WMO meteorológ Randall Cerveny.
Predošlé rekordy totiž merali pozemné systémy, ktorých pozorovacie schopnosti sú obmedzené. Pokrok v technológii zaznamenávania bleskov z vesmíru znamená, že teraz vedci uvidia nevídané extrémy, pretože družice môžu pozorovať prakticky celú planétu.
