Britskí archeológovia objavili zhruba neďaleko monumentu Stonehenge v Anglicku podzemné šachty vykopané pred viac ako 4500 rokmi.
Šachty tvoria okruh s priemerom dva kilometre, pričom sú široké viac ako desať metrov a hlboké približne päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.
"Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa zložitejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť," ozrejmil pre web BBC Richard Bates z Univerzity St Andrews.
"Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť."

Jeho kolega Tim Kinnaird vyhlásil, že usadeniny zo šácht "obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí". Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom "napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých štyritisíc rokov".
Ich vybudovanie si pritom vyžiadalo veľkú organizáciu práce a aj s vtedajšími kamennými nástrojmi aj množstvo času.
Archeologička Nick Snashall doplnila, že "tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov".
"Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge," vyjadrila sa.