SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Pri Stonehenge objavili veľké podzemné šachty staré tisíce rokov

Budovanie vyžadovalo veľkú organizáciu.

Neďaleko Stonehenge archeológovia objavili obrovský okruh tvorený podzemnými šachtami.Neďaleko Stonehenge archeológovia objavili obrovský okruh tvorený podzemnými šachtami. (Zdroj: TASR/AP)

Britskí archeológovia objavili zhruba neďaleko monumentu Stonehenge v Anglicku podzemné šachty vykopané pred viac ako 4500 rokmi.

Šachty tvoria okruh s priemerom dva kilometre, pričom sú široké viac ako desať metrov a hlboké približne päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.

"Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa zložitejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť," ozrejmil pre web BBC Richard Bates z Univerzity St Andrews.

SkryťVypnúť reklamu

"Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť."

Súvisiaci článok Lasery, radary a počítače. Archeológiu mení revolúcia techniky Čítajte 

Jeho kolega Tim Kinnaird vyhlásil, že usadeniny zo šácht "obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí". Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom "napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých štyritisíc rokov".

Ich vybudovanie si pritom vyžiadalo veľkú organizáciu práce a aj s vtedajšími kamennými nástrojmi aj množstvo času.

Archeologička Nick Snashall doplnila, že "tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov".

"Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge," vyjadrila sa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu