Hlboko pod talianskym masívom Gran Sasso sa nachádza experiment, ktorého cieľom je objaviť častice tmavej hmoty. Tvorí väčšinu hmoty vo vesmíre. No keďže nevyžaruje žiadne svetlo, je neviditeľná.

Máme tak len nepriame dôkazy o jej existencii a o podstate tejto zvláštnej hmoty prakticky nič nevieme.
Vedci pracujúci na detektore XENON1T teraz oznámili, že v údajoch narazili na nečakané signály. Nevedia ich vysvetliť, a to na výsledkoch pracovali od roku 2018.
Po opatrnom zvážení vedci dospeli k trom možným príčinám signálov. Jedna je celkom prostá, druhá zahŕňa novú časticu a tretia by si vyžadovala novú fyziku.
Výsledky predstavili na internetovom seminári a pripravili aj prácu, ktorá zatiaľ čaká na recenziu.
Viac než odchýlka
Detektor XENON1T je najnovšou verziou experimentu, ktorý už viac ako desať rokov hľadá častice tmavej hmoty.
Tvorí ho nádrž naplnená vyše tromi tonami tekutého xenónu, ktorá je umiestnená v ďalšej nádrži s vodou. Detektor sa pre istotu ešte nachádza 1500 metrov pod horou, aby bol izolovaný od čohokoľvek, čo by mohlo narušiť merania.
“Chceme tým povedať to, že v detektore bolo čosi, čo nik z nás nečakal a momentálne ani nik nevie, ako to vysvetliť.
„
Keď xenónom prechádzajú určité častice, vyvolajú záblesk, ktorý prístroje zachytia. Väčšinu takýchto signálov v pozadí vytvárajú známe častice. Ich počet vedci vždy odhadujú, aby ich mohli odlíšiť od prípadných signálov tmavej hmoty.
Počas sledovaného obdobia mali zachytiť zhruba 232 signálov v pozadí. Lenže na prekvapenie všetkých ich bolo až 285, teda o 53 viac, než čakali. Oveľa viac, než by sa dalo označiť za obyčajnú odchýlku.