Vedci upozorňujú na dlhotrvajúcu vlnu vysokých teplôt na Sibíri. Situáciu označili za "nespochybniteľne alarmujúcu", píše the Guardian.
Spájajú ju s lesnými požiarmi, obrovským únikom ropy a priadkou morušovou, ktorej larvy požierajú ihličie stromov, pričom tie sa stávajú menej odolné voči požiarom.
Odborníci uviedli, že vysoké teploty v oblasti môžu zapríčiniť, že rok 2020 bude najteplejším v histórii meraní.
Vysoko nad priemerom
Teploty v polárnych regiónoch rastú rýchlejšie, pretože oceán odvádza teplo k pólom, pričom sa topí ľad aj sneh.
Ruské mestá v oblasti hlásia výnimočné teploty. V Chatange, kde sa denné teploty zvyčajne pohybujú okolo bodu mrazu, zaznamenali 22. mája 25 stupňov Celzia. Tamojší predchádzajúci rekord bol dvanásť stupňov Celzia.

Májové povrchové teploty v niektorých častiach Sibíri boli aj o desať stupňov Celzia nad priemerom. Informovala o tom služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus.
Zástupkyňa programu Freja Vamborg ozrejmila, že nezvyčajne vysoké teploty zaregistrovali aj počas zimy a jari. "Celá planéta sa otepľuje, no nie rovnomerne. Západ Sibíri je regiónom s výraznejším trendom otepľovania a vyššími teplotnými výkyvmi. Nezvyčajné je to, ako dlho pretrvávajú teplejšie anomálie," povedala.
Najteplejšia zima
Marina Makarova, vedúca meteorologička federálnej služby pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia (Rosgidromet) uviedla, že "uplynulá zima na Sibíri bola najteplejšou od začiatku merania pred 130 rokmi.
Priemerné teploty boli o šesť stupňov Celzia vyššie ako bežne".
6 stupňov Celzia
O toľko boli vyššie priemerné teploty počas uplynulej zimy na Sibíri.
Vedúci vedec projektu Berkeley Earth Robert Rohde vyhlásil, že celé Rusko tento rok zažíva rekordne vysoké teploty. V priemere zaznamenali od januára do mája o 5,3 stupňa Celzia vyššiu teplotu ako v priemere počas rokov 1951 až 1980.
"Je to nový rekord, o výrazného 1,9 stupňa Celzia," uzavrel.