SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

V Oxfordshire postavili najväčšie zariadenie na testovanie vesmírnych lodí v krajine

Komoru vyrobili v Taliansku a do Británie ju doviezla loď.

BRATISLAVA. V britskom Národnom centre na testovanie satelitov v Oxfordshire postavili najväčšie zariadenie na testovanie vesmírnych lodí v krajine.

Obrovská valcovitá komora má 98 ton a pre jej rozmery 16 krát 8 metrov ju museli do komplexu Harwell priviezť po častiach a dať dokopy na mieste. Následne k nej pridali strechu a steny.

V zariadení budú kontrolovať pripravenosť vesmírnych lodí tak, že ich vložia do vákua a vystavia ich teplote od -180 stupňov Celzia do +100 stupňov Celzia.

Budú tiež overovať, či sa jednotlivé elektronické komponenty navzájom nerušia a či bude fungovať dôležitá rádiokomunikácia. Počas testovania budú skúšať, či vesmírne zariadenie vydrží vibrácie spojené s jazdou na rakete.

Skryť Vypnúť reklamu

Komoru vyrobili v Taliansku a do Británie ju doviezla loď, z prístavu ju potom do Harwellu dopravili nákladné autá.

Súvisiaci článok Autori novej štúdie tvrdia, že v našej galaxii je 36 civilizácií na kontakt Čítajte 

Novinka je súčasťou testovacích procedúr ponúkaných centrom a pridružených laboratórií, ktoré zdieľa s Rutherford Appleton Laboratory v rovnakom objekte v Oxfordshire.

K dispozícii majú jedenásť komôr, v ktorých môžu britskí výrobcovia testovať všetko od komponentov, cez senzory a nástroje až po hotové satelity.

"Štúdia Britskej vesmírnej agentúry zameraná na to, čo potrebujeme na simuláciu rastu vesmírneho odvetvia, ukázala, že je potrebné miesto, kde by sme mohli všetko testovať," povedal Chris Mutlow, riaditeľ RAL Space s tým, že doteraz museli testy robiť v iných európskych krajinách.

"Teraz to zvládneme sami," vyhlásil pre BBC News.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vesmír

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Veľká Británia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.