SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

APC CyberFort 500 - chráni a zálohuje

Ak to s počítačmi a so svojou technikou myslíte vážne, nemali by ste sa spoliehať na náhody. Prepätia vo verejných sieťach môžu byť nebezpečné a výpadok napájania vám môže spôsobiť stratu dát. Viete o tom, že existujú kombinované zariadenia, ktoré vám pom

ôžu vysporiadať sa so všetkými nástrahami?

Jedným zo zaujímavých riešení na trhu je i kombinované zariadenie APC CyberFort 500, ktoré dokáže zaistiť ochranu pre digitálne pracovisko v domácnosti, domácej kancelárii alebo vo firme. Päť zásuviek chránených trojcestným systémom z ktorých dve majú zálohované napájanie poskytne svoje služby kdekoľvek. Praktické vyhotovenie v tvare objemnejšej predlžovačky zapadne kdekoľvek pod stôl alebo na stenu a možnosť výmeny akumulátoru za behu zjednodušuje správu tam, kde sa CyberFort použije pre ochranu malých skupinových serverov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Tak ako je tomu pri všetkých zariadeniach s akumulátormi, i CyberFort prichádza v balení s ochranou proti úplnému vybitiu tým, že akumulátor je od napäťového meniča a nabíjacej časti odpojený.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľovej pozornosti by nemala ujsť výstražná nálepka, na ktorej sa upozornenie nachádza. I tak nie je v praxi zriedkavosťou, že sa zákazníci vrátia s UPS kvôli reklamácii do IT predajne, že nefunguje ako má. S odpojeným akumulátorom je to samozrejmé.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre sprevádzkovanie je potrebné na čelnej strane uvoľniť plastovú poistku, ktorá uvoľní priechod vrchnému krytu. Ten je možné kompletne sňať dolu. Výhodou je, že pre prístup k akumulátoru nepotrebujete žiadne náradie a tak si ho po niekoľkých rokoch prevádzky môžete vymeniť sami bez toho, aby ste museli odoslať zariadenie do servisu na kalibráciu spojenú s výmenou. Je to nielenže lacnejšie, ale aj rýchlejšie a efektívnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nálepku je potrebné odstrániť aby vám umožnila manipuláciu vo vnútornom priestore. Keďže je akumulátor pripojený káblom s rozmerným konektorom ktorý umožňuje jednoduchú manipuláciu, nemali by ste pri pripájaní naraziť na žiadne problémy.


FOTO - MILAN GIGEL

Zálohovanie napájania zaisťuje bezúdržbový olovený akumulátor, ku ktorému je zmršťujúcou fóliou pripojený redukčný napájací konektor. Znamená to, že výrobca použil jeden zo štandardizovaných formátov, aby ste ani v budúcnosti nemali problémy s jeho náhradou. Aj keď by sa dočasne stali kompletné akumulátorové kity nedostupné, stačí použiť redukčnú časť zo starého akumulátoru a nahradiť ho takým, ktorý má rovnaké výstupné napätie a kapacitu. Tí čo radi "na vlastné triko" experimentujú zaiste spozorneli a odhalili možnosť zvýšenia výkonu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Konektor pevne zapadne do kontaktného poľa a zostane nehybný i pri intenzívnej fyzickej záťaži. To zaistí aby nevypadol ani v extrémnych podmienkach. Čo je však zaujímavé je skutočnosť, že si s jeho vytiahnutím poradíte i holou rukou bez pomôcok.


FOTO - MILAN GIGEL

Po pripojení akumulátora by ste mali zaistiť bez záťaže niekoľkohodinové nabíjanie do jeho plnej kapacity. Ak tento krok nepodceníte, prospejete tak jeho životnosti. Nesmiernou výhodou systém CyberFort je skutočnosť, že môžete akumulátor vymeniť i za behu. Vďaka jeho mechanickej dostupnosti a inteligentnej elektronike jednoducho za behu malého skupinového servera či počítačov pôvodný akumulátor vyberiete a nahradíte ho novým. Indikačná LEDka vás upozorní na to, že akumulátor prestal pracovať a softvér nainštalovaný na PC prezradí používateľovi, že vie, čo sa deje. V prípade výpadku napájania však systém bez akumulátoru zaiste zlyhá. Výhodou je i to, že ak po uplynutí záručnej lehoty zlyhá nabíjacia elektronika, či samotný menič. I bez akumulátoru môžete CyberFort používať vo funckii ochranného systému Surge Arrest.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane sú účelne usporiadané základné ovládacie prvky, LEDky a zásuvky s francúzskym konektorom s kolíkom. Aby sa používateľ nedostal do rozpakov, výrobca prehľadnou potlačou umiestnil na produkt všetky potrebné informácie. Dozviete sa okamžite v akom stave je zariadenie a získate prehľad o tom, ktoré zo zásuviek poskytnú ochranu proti prepätiam, rázom a rušeniu, a ktoré z nich majú zálohované napájanie. Nestane sa vám tak, že po výpadku napájania naďalej pobeží vaša tlačiareň a modem, ale PC zostane bez napájania. Optimalizovaný odstup zásuviek umožňuje použitie T rozdvojky i osadenie rozmerných adaptérov.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak nechcete CyberFort položiť priamo na zem, môžete si pomocou dvojice skrutiek vytvoriť montážny systém pre osadenie na stenu či pracovný stôl. Nielenže tak lepšie skrotíte spleť káblov, ale nebudete sa musieť obávať toho, že sa systém nadmerne znečistí, alebo sa do neho dostane voda.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri ústí káblového organizéra nájdete trojicu konektorov RJ-45, ktoré plnia dôležitú úlohu. Prvá dvojica ochráni telekomunikačné zariadenia. Ochrana je aplikovaná na vnútornú dvojicu vodičov a je plne kompatibilná i s ADSL prípojkami. 8 pinový konektor zvolil výrobca preto, že nikdy neviete akú koncovku vám telekomunikačný operátor vyvedie. Vždy tak máte istotu, že bude systém použiteľný. I keď by vás 8 pinové vyhotovenie lákalo pre ochranu ethernet pripojenia, neuspeli by ste. Tretí konektor v poradí slúži pre priame pripojenie s USB rozhraním pripojeného PC. Softvérový balík PowerChute pomocou rozhrania umožní konfigurovať prevádzkové parametre systému, zistiť jeho aktuálny stav a v kritických okamihoch vypnúť alebo uspať PC aby sa zabránilo strate dát. Okrúhle tlačidlo ktoré sa črtá v pozadí je elektronickou poistkou. Ak sa systém dostane do krajnej núdze, jednoducho ju po odstránení závady opäť zatlačíte späť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prvá trojica zásuviek je chránená filtračným systémom proti prepätiam, napäťovým rázom a rušeniam, pričom systém je doplnený o zálohovanie napájania z akumulátoru. V prípade že dôjde k výpadku napájania, aktivuje sa menič ktorý zastúpi verejnú elektrickú sieť. Hlavným tlačidlom uvediete systém do prevádzky. Ak je všetko vporiadku, rozsvieti sa LEDka On Line. Zvyšná trojica indikátorov vás poinformuje o tom že napájanie prebieha z akumulátoru, o tom že akumulátor nepracuje tak ako má, alebo je demontovaný či o tom, že ste prekročili maximálnu zaťažiteľnosť systému. V takom prípade stačí niektoré zo zariadení odpojiť a všetko je vporiadku. Aby ste mali vždy dokonalý prehľad o výpadku napájania, upozornenie softvérom a LED indikácia sú doplnené i o akustický signál. Ten je možné v prípade potreby používateľsky deaktivovať, alebo dokonca stanoviť rozsah hodín, kedy by nemal byť počuteľný. Kým cez deň bude CyberFort pri výpadku pípať, v noci môže byť absolútne ticho.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Ďalšia dvojica zásuviek slúži pre pripojenie tých periférií ktoré chcete chrániť, avšak nie je potrebné ich zálohovanie. Ide napríklad o tlačiarne, reproduktorové sústavy či inú techniku. Sami sa tak môžete rozhodnúť pre takú kombináciu pripojení, aby ste maximalizovali čas behu na zálohu. Ten v závislosti od energetického nároku zostavy a monitora dosahuje dĺžku 10-30 minút. Ak nie ste spokojní s výsledkom na vašom PC, pokúste sa CRT monitor nahradiť jeho modernejším LCD nástupcom.


FOTO - MILAN GIGEL

Vynikajúco sa konštruktérom podarilo vysporiadať s kabelážou. Ako ste si už možno všimli, všetky nové produkty od APC ktoré sú určené do menších priestorov počítajú s tým, že káble je potrebné krotiť. Vďaka zaujímavému tvarovému vyhotoveniu sa ani v tomto prípade nemusíte báť, že vám káble zaberú všetok priestor pod stolom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

APC CyberFort však nie je iba inteligentným kusom hardvéru. V základnej zostave totižto okrem dokumentácie a kabeláže nájdete i CD nosič so softvérovým balíkom PowerChute Personal Edition. Ten zaistí dokonalú súhru hardvéru s vašim operačným systémom.


FOTO - MILAN GIGEL

I keď súčasné operačné systémy z dielní Microsoftu zvládajú štandardne komunikáciu s UPS z dielní APC a dokážu vypnúť PC v prípade, že je napájací potenciál akumulátoru vyčerpaný, softvér od APC toho dokáže omnoho viac. Štatistický modul vedie evidenciu o tom kedy, ako často a ako dlho trvali udalosti akými je prerušenie napájania, prepätie, pokles napätia pod definovanú hranicu, alebo či sa v sieti vyskytli rôzne rázy. Počítadlo vám tak poskytne prehľad o prevádzke a zaťažení systému.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktívny monitoring nenechá nič na dohadoch a prezradí vám aké je aktuálne vyťaženie systému, v akom stave je akumulátor a napájanie a aký bol výsledok posledného automatického testu stavu. Predvolený režim dvojtýždňového samotestu prispieva tomu, aby ste mali prehľad o "zdraví" systému, na ktorý sa spoliehate. Ten je však možné spustiť i mimo plánovania.

Aby na zariadení nemuselo byť priveľa tlačidiel a LEDiek, konfiguračné parametre prevádzky nastavíte pomocou softvéru. V prvom rade je to akustická indikácia prerušenia dodávky prúdu. Tú je možné úplne vypnúť alebo vymedziť časový rozsah, kedy má prebiehať. Nastaviť si môžete správanie systému z pohľadu čerpania energie z akumulátoru. Stanoviť môžete politiku maximálnej výdrže, ktorá zaistí vyslanie signálu pre vypnutie do PC ak poklesne napätie akumulátoru na hladinu, že by vydržal dodávať energiu už iba 5 minút, alebo môžete konzervatívne pristúpiť k jeho kapacite a vypnúť zariadenie napríklad vtedy, ak sa dodávka prúdu neobnoví napríklad do 5 minút. Nastaviť je možné i citlivosť na elektrický šum, ktorý môže v kritických podmienkach spôsobiť intenzívnejšie prepínanie na zálohu napájania ako je potrebné. Dostupné sú tri stupne. Pre posúdenie prevádzkového napätia si môžete stanoviť i stropnú a spodnú výšku napätia, pri ktorej sa preklopí napájanie na záložný zdroj. Preddefinovaný rozsah je 180-266 voltov, použiteľný rozsah je až 160-276 Voltov.

Skryť Vypnúť reklamu

Používatelia si často myslia, že ak svoju techniku pripoja k elektrickej sieti cez UPS, získajú maximálnu možnú ochranu pred všetkými rázmi a prepätiami. Domnievajú sa, že ich zariadenie je neustále galvanicky oddelené od siete a je napájané z batérie. Nie je to však pravda. Napájanie sa preklápa podľa potreby a tak pri pripojení k elektrickej sieti trpia zariadnia všetkymi nežiaducími vplyvmi. Preto sa rozhodli vývojári z APC skombinovať do produktu CyberFort okrem akumulátorového zálohovania i systémy aktívnej ochrany nielen pre PC ale i telekomunikačnú techniku. Používateľ tak získa kompletný systém ochrany pre svoju techniku s tým, že sa nemusí obávať o stratu dát pri náhodnom výpadku napájania. Kompaktné a praktické vyhotovenie ocení človek nielen v kancelárii, ale i v domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže ide o zariadenie, ktoré dokáže v jedinom kompaktnom celku vyriešiť všetky bežné boľačky elektroniky a poskytnúť jej ochranu, rozhodli sme sa udeliť produktu Tip redakcie SME. Výhodou je, že ak potrebujete ochrániť v miestnosti proti rázom a prepätiam i audiotechniku a TV prijímač, jednoducho znásobíte počet zásuviek s ochranou ďalšou predlžovačkou.

Viac informácií: http://www.apc.cz/asp/CyberFort.asp
Orientačná cena: 3000 bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

17 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

7 h
Petra Vlhová počas zjazdu v Crans Montane.

Aj sobotňajší zjazd ovládla Goggiová.

6 h
Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

19 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

11 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

21 h

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 560
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 171
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 205
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 342
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 006
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 829
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 352
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 970
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 709
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 613