SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Vedcom roka sa stal Peter Skyba za výskum fyziky nízkych teplôt

Odovzdali aj ocenenia mladý vedecký pracovník, inovátor, technológ a osobnosť medzinárodnej spolupráce.

BRATISLAVA. Peter Skyba z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV) sa venuje výskumu fyziky veľmi nízkych teplôt 38 rokov.

Za rozvoj v tejto oblasti na Slovensku si dnes v Moyzesovej sieni v Bratislave prevzal ocenenie Vedec roka 2019.

Cenu získal aj za vedecké výsledky dosiahnuté pri štúdiu vlastností kondenzovaných látok pri veľmi nízkych teplotách, najmä supratekutého hélia-3 ako modelového systému pre kozmológiu.

Vedec roka SR 2019 pre média vysvetlil, že ide o výsledky výskumu, ktoré sa týkajú laboratórneho modelovania vlastností čiernych dier.

SkryťVypnúť reklamu

„Fyzika nízkych teplôt je oblasťou ľudskej činnosti, kde ľudia prekonali prírodu. Je snáď jedinou takou oblasťou, kde ľudia sú lepší,“ uviedol Skyba.

Ako ďalej vysvetlil, ľudia dokážu ochladiť látky blízko absolútnej nuly. Dodal, že ľudstvo však ešte nemá vedomosť o tom, že by to príroda dokázala sama.

Na tomto výskume pracuje počas celej svojej profesionálnej kariéry, čiže od roku 1982.

Päť kategórií

Ocenenia za rok 2019 organizátori odovzdali v piatich kategóriách. Okrem vedca roka bol odmenený aj mladý vedecký pracovník, inovátor roka, technológ roka a osobnosť medzinárodnej spolupráce.

Mladým vedeckým pracovníkom sa stal Cyril Rajnák z Katedry chémie z Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave za výnimočný prínos v oblasti skúmania jednomolekulových, jednoiónových a jednoretiazkových magnetov a ich potenciálneho využitia v praxi.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Híveš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zvíťazil v kategórii Inovátor roka. Ocenenie získal za výskum a vývoj technológie výroby silného „zeleného“ oxidovadla – železanu – schopného ekologicky likvidovať široké spektrum mikropolutantov v životnom prostredí, hlavne vo všetkých typoch vôd. Ako prezradil médiám, na výskume pracuje 15 rokov.

V kategórií Technológ roka bodoval Emil Spišák z Ústavu technologického a materiálového inžinierstva Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Titul získal za návrh a realizáciu Prototypového a inovačného centra Strojníckej fakulty TUKE ako technologickej základne na realizáciu výsledkov vedeckovýskumnej činnosti zamestnancov a študentov TUKE a ich transfer do priemyselného zázemia Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Za osobnosť medzinárodnej spolupráce bol vyhlásený Dušan Galusek z Centra pre funkčné a funkcionalizované sklá z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Titul získal za úspešnú mnohoročnú spoluprácu so špičkovými svetovými a európskymi pracoviskami materiálového výskumu a získanie podpory z programu Horizont 2020 na vybudovanie centra sklárskeho výskumu európskeho významu v SR.

Podpora pre vedu

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) na slávnostnom udelení cien uviedol, že vedu a výskum budú v rámci rezortu podporovať.

Vyzdvihol taktiež prínos vedy a výskumu. Štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu Ľudovít Paulis poukázal na to, že na Slovensku sú signály, ktoré sa prispievajú k podpore vedy. Jednými z nich je dané ocenenie, ďalej funkcia štátneho tajomníka pre vedu či odsek venovaný vede v programovom vyhlásení vlády.

SkryťVypnúť reklamu

„Tieto signály prichádzajú, a my sa ich na ministerstve snažíme naplniť,“ povedal.

Ďalej podotkol, že rovnako ako minister školstva aj on dúfa, že vedci následné kriticky ohodnotia ich snahy.

V poradí 23. ročník oceňovania Vedec roka SR vyhlásilo Centrum vedecko-technických informácií SR, SAV a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Podujatím Vedec roka SR chcú organizátori profesionálne aj spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života a najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Letisko Saky v Novofedorivke na Kryme zasiahli v utorok výbuchy, poškodili zrejme aj viacero stíhačiek a bombardérov.

Ukrajina chce zničiť aj most spájajúci Krym s ruskou pevninou.


2 h
Zuzana Kepplová

V ďalšom sankčnom balíku by mohol byť zákaz turistických víz pre Rusov.


1 h

Letecká spoločnosť z Írska je v zisku, ale letenky bude zdražovať.


20 h
Ilustračné foto

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 17 h

Neprehliadnite tiež

Štvrtá generácia prináša stále len evolúciu, nie revolúciu.


1 h

Nobelovej ceny sa Henrietta Swan Leavitt nedožila.


a 1 ďalší 6 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 17 h
Martin Venhart.

Rozhovor s Martinom Venhartom.


22 h
SkryťZatvoriť reklamu