SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Pozrite si najzvláštnejšie marťanské útvary

Ilúzie nezmizli ani s lepšou technikou.

Vesmírna sonda Viking 1 odfotila 25. júla 1976 oblasť na Marse, z ktorej na prvý pohľad trčí útvar podobný ľudskej tvári. V skutočnosti je na povrchu len skalnatý útvar. Zdanie tváre vychádza z chýbajúcich údajov spôsobených prenosom (oči a nosné dierky). Ilúziu nosa a úst zas vytvárajú tiene.Vesmírna sonda Viking 1 odfotila 25. júla 1976 oblasť na Marse, z ktorej na prvý pohľad trčí útvar podobný ľudskej tvári. V skutočnosti je na povrchu len skalnatý útvar. Zdanie tváre vychádza z chýbajúcich údajov spôsobených prenosom (oči a nosné dierky). Ilúziu nosa a úst zas vytvárajú tiene. (Zdroj: NASA/JPL)

Ku koncu 19. storočia astronómovia namierili na Mars svoje ďalekohľady, cez ktoré na povrchu videli dlhé línie. Mysleli si, že predstavujú obrovské zavlažovacie kanály.

Až neskôr zistili, že sa mýlili a videli len optický klam.

Aj keď sa technika posunula dopredu a červenú planétu navštívili aspoň pozemské roboty, ilúzie a optické klamy pretrvali dodnes.

Od 70. rokov minulého storočia NASA zverejnila viacero záberov, na ktorých sa objavili zvláštne útvary pripomínajúce ľudí, zvieratá či kuchynské predmety. V skutočnosti majú prirodzený pôvod.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Je vo vesmíre život? Existujú vysvetlenia, prečo sme ešte nikoho nenašli Čítajte 

Dôvod, prečo ich vidíme, vychádza z ľudskej fantázie. Mozog vypĺňa nezreteľné podnety tak, aby sa javili zmysluplné. Odborne sa tento jav nazýva pareidolia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dvojica ruských kozmonautov Oleg Novickij a Piotr Dubrov, ktorí uskutočnili v stredu 2. júna 2021 výstup do voľného vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Výstup súvisel s prípravou na príchod nového ruského modulu.

Prevádzku ruského segmentu na ISS chce Rusko ukončiť v roku 2028.


TASR 7 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 30. júl