Hlboko v útrobách Zeme vedci objavili doteraz neznámy obrovský útvar. Nachádza sa na rozhraní medzi pevným plášťom a tekutým horúcim jadrom. Našli ho vďaka rozsiahlej analýze seizmických vĺn.
O takýchto útvaroch vedci zatiaľ nevedia veľa. Každá ďalšia informácia o nich môže odhaliť viac o vnútorných procesoch a aj vývoji planéty.
Štúdiu zverejnili v časopise Science.
Priamo pod Markézami
Priamo nazrieť do vnútra zeme je prakticky nemožné, vedci využívajú iné metódy, ako sa o ňom dozvedieť. Vo výskume pomáhajú seizmické vlny, ktoré vznikajú pri deformácií hornín, napríklad zemetrasením.
Keď vlny narazia na rozdiely v hustote hornín, ich zložení či teplote, zmení sa rýchlosť ich šírenia, ale môžu sa aj ohnúť alebo rozptýliť. Vznikajú ozveny, ktoré sa dajú zachytiť a preskúmať, a tak zistiť viac o vnútrajšku Zeme.

V novej štúdii sa geológovia zamerali na špecifický typ seizmických vĺn, ktoré sa označujú ako sekundárne alebo S-vlny.
Oproti primárnym sú pomalšie a hmotu roztrasú do strán.
Využili rozsiahlu databázu údajov o zemetraseniach s magnitúdom 6,5 a vyššie, ku ktorým došlo v Tichom oceáne od roku 1990.
Dôležité bolo, aby zemetrasenia boli dostatočne silné, pretože pri slabších by vlny neboli výrazné.
Analýza odhalila obrovský útvar v hĺbke 2900 kilometrov priamo pod Markézami, ostrovmi Francúzskej Polynézie v južnom Tichom oceáne. Skúmané S-vlny sa cezeň prehnali oveľa pomalšie než jeho okolím.
Priemer vedci odhadli na približne tisíc kilometrov, hrúbku na dvadsaťpäť.
Útvarov môže byť oveľa viac
Tieto útvary sa nazývajú ultra nízkorýchlostné zóny. Ich zloženie a pôvod nie sú známe, je však možné že sú tvorené veľmi hustými horninami.
2900 kilometrov
- Hĺbka, v ktorej sa obrovský útvar nachádza.
Podľa štúdie by takýchto zón na rozmedzí plášťa a jadra mohlo byť viac, ako sme si doteraz mysleli.
Analýza odhalila oveľa viac stôp, ktoré by geológov mohli naviesť k ďalším.
Doteraz najväčším objaveným útvarom je zóna pod Havajskými ostrovmi. Podľa starších zistení by mala mať podobné rozmery ako markézska zóna. Nová štúdia však zistila, že bude zrejme oveľa väčšia.