SME

Vedci po celom svete v stredu nepracujú, aby podporili boj proti rasizmu

Do štrajku sa zapojili aj vydavateľstvá.

Ilustračná fotografia. Vedci, univerzity, výskumné organizácie aj vydavateľstvá v stredu prerušili svoju činnosť, aby sa zapojili do protestov proti rasizmu.Ilustračná fotografia. Vedci, univerzity, výskumné organizácie aj vydavateľstvá v stredu prerušili svoju činnosť, aby sa zapojili do protestov proti rasizmu. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac ako štyritisíc vedcov po celom svete sa rozhodlo v stredu podporiť protesty proti rasizmu.

Udalosť organizujú dve skupiny vedcov, na sociálnych sieťach sa šíri pod označeniami #ShutDownAcademia, #ShutDownSTEM a #Strike4BlackLives.

Súvisiaci článok Technológia rozpoznávania tváre je podľa štúdií rasovo predpojatá. IBM s vývojom končí Čítajte 

Akademici, laureáti nobelových cien, ale aj mnohé organizácie, univerzity aj vydavatelia časopisov zastavia všetku svoju zvyčajnú činnosť.

Namiesto práce sa zamerajú na to, aby sa dozvedeli viac o systémovom rasizme vo vedeckej komunite a spôsoboch, ako nerovnosť zastaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva vznikla ako reakcia na nedávne úmrtia Afroameričanov v Spojených štátoch.

Smrť Georga Floyda počas policajného zatýkania koncom mája vyvolala v mestách po celej krajine obrovskú vlnu protestov proti policajnej brutalite, ktorá trvá doteraz.

Avšak ani veda, inžinierstvo či medicína nie sú imúnne voči diskriminácii, rasizmu a ďalším problémom, upozorňujú organizátori.

Dôvody sú hlboko zakorenené v systémoch, ktoré rozhodujú o tom, ako sa tieto oblasti vedú.

Šéf vydavateľstva AAAS Sudip Parikh

"Týmto dávame najavo, že naše akademické inštitúcie a výskumná spolupráca sklamali čiernych ľudí, a to aj napriek veľkým rečiam o rozmanitosti, rovnosti a začleňovaní," upozorňuje na webe Particles for Justice jedna skupina organizátorov.

Do štrajku sa zapojili napríklad aj vydavateľstvá dvoch prestížnych vedeckých časopisov Nature a Science.

"Dôvody sú hlboko zakorenené v systémoch, ktoré rozhodujú o tom, ako sa tieto oblasti vedú. Keď vede nastavíme zrkadlo, uvidíme, že nielen politici či policajné zložky si potrebujú pripomenúť, že na životoch černochov záleží," vysvetľuje na webe Sudip Parikh, šéf Americkej asociácie pre rozvoj vedy (AAAS), ktorá vydáva Science.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu